Platini dostal od CAS čtyřletý trest a odstoupil z funkce předsedy UEFA

Francouz Michel Platini rezignoval na post předsedy Unie evropských fotbalových asoaciací UEFA. Sportovní arbitrážní soud CAS mu v pondělí snížil původně šestiletý zákaz působení ve fotbale z šesti na čtyři roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerstvý šedesátník Michel Platini | Zdroj: Reuters

CAS potrestal Michela Platiniho čtyřletým distancem, tedy přesně na dobu, po kterou měl bývalý francouzský reprezentant platný mandát v čele UEFA.

Platini tak z role předsedy odstoupil. „Rozhodnutí CAS považuji za nespravedlivé. Rezignuji na roli předsedy UEFA a budu se soustředit na boj před švýcarským soudem, kde chci prokázat svou nevinu,“ komentoval Platini.

Arbitráž mu zároveň zmenšila pokutu z 80 tisíc švýcarských franků 60 tisíc, v přepočtu na téměř 1,5 milionu korun.

Platini měl původně zakázané působení ve fotbale na šest let za to, že v roce 2011 obdržel od tehdejšího šéfa FIFA Seppa Blattera bez jakéhokoli dokladu dva miliony dolarů, v přepočtu přibližně 50 milionů korun.

Oba provinění popřeli s tím, že dva miliony dolarů byly podle „džentlmenské dohody“ odměnou za poradenství v letech 1998 a 2002.

Mezinárodní federace fotbalových asociací FIFA nejprve Platiniho i Blattera suspendovala na osm let. Následně jim zákazy snížila na šest let. Platini se odvolal k CAS, ale tříčlenná komise „nebyla přesvědčena o zákonnosti platby“ a jednání šedesátiletého Francouze označila za neetické.

Michel Platini | Foto: Český rozhlas

Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme