Platini i Blatter mají zakázané působení ve fotbale na 8 let. Oba se odvolají

Sepp Blatter a Michel Platini dostali od etické komise Světové fotbalové asociace zákaz činnost ve fotbale po dobu 8 let a vysoké pokuty. Předsedové FIFA a UEFA byli potrestání za korupci. Blatter v roce 2011 předal Platinimu 2 miliony švýcarských franků za údajnou poradenskou činnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michel Platini a Sepp Blatter budou dnes a zítra vyslyšeni etickou komisí FIFA | Zdroj: Reuters

Platini i Blatter byli shledání vinnými z porušení etického kodexu FIFA kvůli platbě dvou milionů franků, kterou Platini převzal od Blattera v roce 2011.

Vedle osmiletých zákazů činnosti jsou součástí trestů i vysoké finanční pokuty. Blatter má zaplatit 50 tisíc švýcarských franků, Platini 80 tisíc.

Šéfové FIFA i UEFA popřeli jakékoli provinění a prohlašovali, že platba proběhla podle dohody z roku 1998 za práci v letech 1998 až 2002. Platini v té době pracoval jako Blatterův poradce. Platba nebyla součástí písemné smlouvy, funkcionáři ale trvali na tom, že šlo o ústní dohodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sepp Blatter s Michelem Platinim byli potrestáni osmiletými tresty, oba dva se hodlají odvolat k Mezinárodní sportovní arbitráži

„Komunikace téhle etické komise je přesným příkladem toho, jak by to nemělo vypadat,“ brání se Sepp Blatter. „Stala se administrativní chyba, ale nemá to nic společného s etikou,“ řekl v emotivním projevu funkcionář k platbě.

Po poradě se svým právníkem se Blatter hodlá bránit všemi dostupnými. Vedle sportovní arbitráže se hodlá obrátit také na švýcarský soudní systém. Zdůraznil, že Etická komise FIFA nemá právo jít proti němu.

Odvolat ho prý může jen kongres. Proto se považuje za prezidenta FIFA až do kongresu na konci února 2016, tehdy má být zvolen jeho nástupce.

Odvolat se hodlá i Michel Platini, který celou záležitost označil za maškarádu a chce se domáhat náhrady škody.

Pro 79letého Blattera je 8letý trest faktickým koncem funkcionářské kariéry. Švýcar už dříve oznámil konec v čele FIFA. Jeho nástupce měl být zvolen v prvních měsících příštího roku a favoritem byl právě 60letý Platini, který doposud šéfoval Evropské fotbalové asociaci.

Kvůli trestu nemůže Francouz do únorové volby kandidovat. Očekává se však, že se odvolá. Za Evropu bude kandidovat generální sekretář UEFA Gianni Infantino, který se chystal kandidaturu v případě Platiniho očištění složit.

„Je to prvoinstanční rozhodnutí. Sepp Blatter už prezentoval, že se bude odvolávat. Nejprve k odvolací komisi FIFA, pak a arbitráži do Lausanne. Právě rozhodnutí CAS bude velmi důležité,“ upozorňuje generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.

„Je jasné, že jakmile někdo obdrží platbu bez písemné smlouvy, je to vždy poněkud podezřelé,“ dodal český funkcionář.

Michel Platini | Foto: Český rozhlas

Sepp Blatter | Foto: Český rozhlas

Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme