Platini oznámil svou kandidaturu na funkci prezidenta FIFA

Šéf Evropské fotbalové unie (UEFA) Michel Platini oznámil svou kandidaturu na funkci prezidenta FIFA po Seppu Blatterovi. Ten své odstoupení potvrdil poté, co výkonný výbor FIFA schválil datum volebního kongresu. Nový prezident FIFA bude znám 26. února.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské fotbalové unie Michel Platini je považován za favorita do čela FIFA | Zdroj: Reuters

„Bylo to osobní a velmi pečlivě zvážené rozhodnutí, ve kterém jsem řešil budoucnost fotbalu vedle své vlastní budoucnosti,“ uvedl v prohlášení zveřejněném na internetových stránkách UEFA 60letý Michel Platini.

„Byl jsem také veden úctou, podporou a povzbuzením, které jsem od mnohých dostal,“ dodal Francouz.

Michel Platini byl prý před pár dny vyzván, aby do čela FIFA kandidoval. Bývalý kapitán francouzské reprezentace prý má vedle Evropské federace také velkou podporu u zástupců federací z Asie, Jižní Ameriky i Severní a Střední Ameriky.

Ještě vloni v srpnu to přitom na takový krok Michela Platiniho nevypadalo.

„Všichni chceme, aby FIFA byla transparentnější, aby fungovala lépe, byla solidárnější a měla respekt u všech, kteří milují fotbal. Udělám všechno pro to, aby to tak bylo. Ovšem ne z pozice jejího prezidenta. Řekl jsem, že můžu pana Blattera porazit, ale myslel jsem tím za 4 roky, za 6 nebo za 10 let, pokud by k takovému souboji mělo dojít. Teď, a to říkám jasně, mě zajímá jen UEFA,“ řekl loni Platini.

Od té doby se situace radikálně změnila a sám Platini po rozsáhlém zatýkání vysokých funkcionářů FIFA podezřelých z korupce vyzval Blattera k odchodu ze scény.

Volby šéfa FIFA se uskuteční 26. února příštího roku. Zatím kromě Platiniho nikdo kandidaturu oficiálně neoznámil, uchazeči mají čas do 26. října. Blatter sice funkci na konci května i přes korupční skandál obhájil, čtyři dny po svém znovuzvolení ji ale devětasedmdesátiletý Švýcar nabídl k dispozici.

Michel Platini | Foto: Český rozhlas

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme