Platini se snaží zvrátit zákaz činnnosti. Zůstává mu funkce v UEFA a vliv

Odvolací komise Mezinárodní fotbalové federace FIFA dnes projedná případ Michela Platiniho. Prezident Evropské fotbalové unie dostal osmiletý zákaz působení ve fotbale, a přišel tak o možnost kandidovat na šéfa FIFA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerstvý šedesátník Michel Platini | Zdroj: Reuters

„Timing pro mě není moc dobrý. Nemůžu svést bitvu o tento post se svými soupeři. Nedovolujeme mi to zapojit se do té hry. Takže opouštím závod o funkci předsedy FIFA," oznámil Platini na začátku roku v rozhovoru pro deník L´Équipe.

Vzdal tak boj o možnost být mezi kandidáty pro volbu šéfa FIFA, která bude 26. února, a ve které měl být, podle prognóz před vypuknutím kauzy, jedním z favoritů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michel Platini se pokouší zvrátit rozhodnutí etické komise FIFA o 8letém zákazu činnosti

Šedesátiletého Francouze potrestala etická komise Mezinárodní fotbalové federace za podezřelou platbu z roku 2011, kterou dostal od také na osm let potrestaného šéfa FIFA Seppa Blattera.

Dva miliony švýcarských franků byla ale podle jejich verze odměna za poradenskou činnost a měli na ni mezi sebou ústní dohodu.

Oba odmítají, že by provedli něco špatného. Michel Platini - stejně jako Blatter - se tak snaží dokázat svou nevinnu místo plánovaného boje o funkci prezidenta FIFA.

„Protože to má důvod ten boj teď vzdát a věnovat budoucnost mému celkovému očištění od těch obvinění. Nemůžu se mýlit. Jsou to věci, které dopadly na moji hlavu, a teď se s nimi musím vyrovnat. Nerozumím tomu, co se mi teď děje, proč mě FIFA označila za hříšníka," diví se Platini.

Do vyřešení kauzy za ním stojjí i Evropská fotbalová unie, a nový šéf UEFA se zatím volit nebude. Navíc, i kdyby Francouz trest nezvrátil ani u Mezinárodní sportovní arbitráže v Lausanne, může mít vliv na chod FIFA. Hlavní evropský kandidát na šéfa světového fotbalu a „náhradník“ za Platiniho, Gianni Infantino prohlásil, že trest nebrání tomu, aby s šedesátiletým Francouzem „mluvil o mnoha věcech.“

Michel Platini | Foto: Český rozhlas

Mirko Vasić, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme