Plzeň mohla postoupit i díky nepřátelům Fenerbahce. Rozhodlo se ale na hřišti

Evropská extratřída v kulisách okresního přeboru. Tak vypadala odveta osmifinále Evropské ligy, ve které plzeňští fotbalisté remizovali v Istanbulu s Fenerbahce 1:1 a s mezinárodní scénou se tím loučí. Ale nemuselo to tak být. Jednak proto, že postupovému gólu byli viktoriáni blízko na hřišti. Ale postup mohl přijít také doslova z nebes. A toho se také obával domácí klub, který kvůli trestu za chování fanoušků musel nechat stadion zavřený a prázdný.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Souboj Čišovského se Sowem před prázdnými tribunami Fanerbahce-EUROPA.JPG

Souboj Čišovského se Sowem před prázdnými tribunami Fanerbahce-EUROPA.JPG | Zdroj: Reuters

Fanoušci Fenerbahce nechali na stadionu jen obří vlajky a vzkazy na velkých transparentech. Úkol povzbudit fotbalisty před zápasem zastaly aspoň reprodukce klubových písní a tu a tam bylo fandění slyšet z okolí stadionu, kde se žluto-modře oděná masa shromáždila.

Vedení a hráči Fenerbahce ovšem jenom trnuli, jestli z ulice kromě hluku nepřilétne také nějaká pyrotechnika jako při minulém zdejším utkání Evropské ligy. Kdyby se to opakovalo, zřejmě by utkání UEFA kontumovala ve prospěch Plzně a Fenerbahce vyloučila z evropských pohárů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plzeň měla na stadionu Fenerbahce více fanoušků než domácí tým

Turecký klub dostal dokonce varování, že se výtržnosti chystá způsobit skupinka fandů konkurenčního Galatasaraye. Tomáš Sivok, který už skoro pět let hraje za další istanbulský tým Besiktas, by se takovému záškodnictví vůbec nedivil. „Kdyby tam přijel třeba fanoušek Galatasaraye nebo Besiktase a pustil tam něco, tak by na to asi ‚dojeli.‘ Ta rivalita je velká, takže oni by to klidně mohli udělat.“

Ale nakonec neudělali a oslavné ohně a další svérázné prvky tureckého fanouškovství zůstaly před branami stadionu. Plzni tedy zásah shůry nepomohl, ale fotbalisté Viktorie si aspoň mohli užít v podstatě domácí atmosféru, protože na tribuny směli zástupci obchodních partnerů obou klubů. A těch plzeňských bylo třikrát více, přesně sto čtyřicet. „Snažili se nás podpořit. To je dobře, jsme za to rádi a můžeme jim za to poděkovat,“ říká záložník Vladimír Darida.

Ten vyrovnávacím gólem potěšil nejen partnery klubu na tribuně, ale i několik fanoušků Plzně, kteří se podle mluvčího Viktorie Pavla Pillára do Istanbulu vydali, přestože věděli, že se na stadion nedostanou.

Fanoušci Plzně vyrazili na basketbal

„Poprosili jsme je o dodržení nějakých základních pravidel. To znamená nenosit veřejně šály, nenosit veřejně dresy a v neposledním případě pobývat v té evropské části. Tam zůstali a podle mých informací se společně koukali na ten zápas v jedné z hospod. Před utkáním se byli podívat na basketbalový zápas Fenerbahce-Galatasaray, strávili ho v kotli Galatasaraye, takže to měli i tím zápasovým vzrušením.“

A zažili tedy neopakovatelnou typickou atmosféru tureckého sportoviště, na rozdíl od Vladimíra Daridy a jeho spoluhráčů. „Bylo to hodně zvláštní. Atmosféra byla podobná přátelskému utkání, ale hrálo se o hodně. To jsme měli všichni v hlavách a hráli jsme na sto procent.“ Ani to ale někdy nemusí stačit.

Jan Kaliba, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme