Plzeň, Sparta a Liberec nakročily za postupem do Evropské ligy. Jablonec prohrál

Fotbalisté Plzně, Sparty a Liberce udělali krok k postupu do základní skupiny Evropské ligy. Viktoria porazila v úvodním utkání 4. předkola Vojvodinu Novi Sad hladce 3:0, Pražané otočili zápas s Thunem a slaví výhru 3:1, a Liberec udolal Hajduk Split 1:0. Bez šance před odvetami, které se hrají za týden, není ani Jablonec, který na půdě slavného Ajaxu prohrál gólem z penalty.

Plzeň poslal v duelu s Vojvodinou do vedení Jan Kopic

Plzeň poslal v duelu s Vojvodinou do vedení Jan Kopic | Zdroj: ČTK

Plzeňští od úvodních minut splnili to, co slíbili na předzápasové tiskové konferenci. Hráli aktivně a v 25. minutě se dostali po zásluze do vedení. Míč se po rohovém kopu snesl až ke Kopicovi, který střelou k tyči otevřel skóre zápasu.

Západočeši mohli jít do kabin na poločasovou přestávku v ještě lepší náladě, ale Kolář sám před brankářem hostující svatyni minul a střelu Vaňka bravurně vytěsnil Žakula.

Plzeňský záložník si vše vynahradil po změně stran. V 51. minutě se zpoza vápna odhodlal ke střele, která s pomocí teče jednoho z obránců skončila v síti srbského celku - 2:0.

A český mistr úřadoval i nadále. Ďuriše zblízka ještě Žakula vychytal, ale v 82. minutě už gólman Vojvodiny lovil míč ze své sítě potřetí. Petržela se krásně uvolnil, přihrál Kopicovi, a ten svým druhým gólem v utkání stvrdil úspěšnou premiéru Viktoriánů pod koučem Krejčím.

O druhý gól Viktoriánů se postaral Ondřej Vaněk (vlevo) | Foto: ČTK

Sparta otočila během dvou minut

Sparta vstoupila do utkání s Thunem doslova katastroficky. I přesto, že trenér Ščasný poprvé sezoně sáhl od první minuty ke hře se čtyřmi obránci, inkasovali Pražané už po pěti minutách.

Na centr Buesse si naběhl nestřežený Sutter, který s pomocí Hušbauerovi teče překonal obloučkem gólmana Bičíka.

Pražané dokázali svého soupeře zatlačit až v závěru poločasu a z tlaku vytěžili dva góly. Ve 43. minutě srovnal stoper Costa po přihrávce Fataie. Chvíli poté domácí přečkali šanci Suttera a záhy skóre otočili díky povedené Dočkalově střele z hranice šestnáctky.

Letenští mohli o své vedení mohla přijít v 72. minutě. Zárate našel před brankou volného Rappa, kterého ale velká šance zaskočila natolik, že branku hlavou vůbec netrefil.

Sparta ve druhé půli nebyla tak nebezpečná jako v závěru té první, ale v nastavném čase se přeci jen dočkala důležitého třetího gólu. V 93. minutě obstřelil z přímého kopu zeď Dočkal a přiblížil Spartě účast v základní skupině.

Sparťané se radují z vyrovnávací trefy, o kterou se postaral Costa (úplně vrpravo) | Foto: ČTK

Pod Ještědem rozhodl obránce

Liberec mohl skóre otevřít už v prvním poločase, ale dlouho narážel na pozorného gólmana Kaliniče. Ten vytáhl technický pokus Folprechta a zlikvidoval i teč spoluhráče po přímém kopu Bartošáka.

Po půlhodině mohl jít ale do vedení Hajduk. Střela Sušiče z velké dálky skončila na břevně domácí branky.

Ve druhé půli se Slovan už tolik neprosazoval, chyběla mu přesnější finální přihrávka. Až v 65. minutě se po sražené střele ocitl ve velké šanci střídající Rabušic, ale ani on Kaliniče nepřekonal a dorážku Shaly zastavil jeden z obránců.

Zápas nakonec rozhodla 80. minuta. Signál ze zkráceného rohu přinesl střelu Pavelky, míč se odrazil k obránci Pokornému, který zblízka s pomocí teče překonal do té doby bezchybného Kaliniče.

Obránce Liberce Lukáš Pokorný střílí jediný gól utkání s Hajdukem | Foto: ČTK

Ajaxu pomohla penalta

Nejtěžšího soupeře ze čtyř českých celků má bezpochyby Jablonec. V úvodním utkání na půdě slavného Ajaxu se ale Severočeši rozhodně neprezentovali ustrašeným výkonem.

Po půlhodině mohl jít tým kouče Šilhavého dokonce do vedení. Greguš si zpoza velkého vápna našel odražený míč a pravačkou těsně minul branku gólmana Cillessena.

Favorizovanému Ajaxu pomohl k jedinému gólu zápasu jablonecký stoper Beneš. Po jeho faulu na Klaasena odpískal sudí penaltu, kterou v 54. minutě proměnil polský kanonýr Milik.

Jablonec sice po změně stran nebyl už tolik odvážný, ale z Amsterdamu si přeci jen mohl odvézt lepší výsledek. Po přiklepnutí Masopusta střílel nepřesně z hranice malého vápna střídající Doležal. Odveta se na severu Čech bude hrát příští týden.

Jablonecký Ruslan Mingazov před brankářem Ajaxu Jasperem Cillessenem | Foto: ČTK

Úvodní zápasy 4. předkola Evropské ligy:

Viktoria Plzeň - Vojvodina Novi Sad 3:0 (1:0)
Branky: 25. a 82. Kopic, 52. Vaněk. Rozhodčí: Estrada - Martínez, Martín (všichni Šp.). ŽK: Stanisavljevič (Vojvodina). Diváci: 10.769
Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Hubník, Procházka, Limberský - Hrošovský, Vaněk - Kopic, Kolář (69. Hořava), Kovařík (78. Petržela) - Ďuriš (86. Holenda). Trenér: K. Krejčí.
Vojvodina: Žakula - Vasilič, Pankov, Djurič, Nastič - Stanisavljevič (88. Babič), Sekulič, Maksimovič, Puškarič (68. Paločevič) - Ivanič - Ožegovič (88. Pavkov). Trenér: Zagorčič.

Sparta Praha - FC Thun 3:1 (2:1)
Branky: 45. a 90.+3 Dočkal, 43. Costa - 5. Sutter. Rozhodčí: Makkelie - Diks, Steegstra (všichni Niz.). ŽK: Sulmoni. Diváci: 12.448.
Sparta: Bičík - Mareček, Holek, Costa, Hybš - Dočkal, Vácha (29. Frýdek), Hušbauer (55. Konaté), L. Krejčí - Lafata, Fatai (72. Paixao). Trenér: Ščasný.
Thun: Faivre - Bigler, Reinmann, Sulmoni, Wittwer - Nelson Ferreira (72. Rojas), Hediger, Sutter, Frontino, Rapp (82. Munsy) - Buess (56. Zárate). Trenér: Sforza.

Slovan Liberec - Hajduk Split 1:0 (0:0)
Branka: 80. Pokorný. Rozhodčí: Borbalán - Cabanero, Canelo (všichni Šp.). ŽK: Folprecht, Coufal, Šural - Jefferson, Milič, Bilij. Diváci: 8530.
Liberec: Koubek - Coufal, Hovorka, Pokorný, Bartošák - Pavelka, Folprecht - Delarge (90. Kerbr), Shala (79. Sackey), Šural - Bakoš (63. Rabušic). Trenér: Trpišovský.
Hajduk: Kalinič - Juranovič, Milovič, Bilij, H. Milič - Jefferson - Sušič, Balič (66. Maloku), Caktaš, Vlašič - Ohandza. Trenér: Burič.

Ajax Amsterdam - FK Jablonec 1:0 (0:0)
Branka: 54. Milik z pen. Rozhodčí: Chapron - Zakrani, Viala (všichni Fr.). ŽK: Tete - Beneš. Diváci: 33.000.
Ajax: Cillessen - Tete, Veltman, Riedewald, Dijks - Bazoer, Klaassen, Gudelj - El Ghazi (85. Černý), Milik, Sinkgraven (72. Schöne) Trenér: De Boer.
Jablonec: Hrubý - Karavajev, Pernica, Beneš, Novák - Hübschman - Mingazov (67. Masopust), Greguš, Pospíšil (72. Trávník), Crnkič - Wágner (84. Doležal). Trenér: Šilhavý.

Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít