Plzeň stvrdila historický postup, viktoriáni jsou v osmifinále EL

Fotbalisté Plzně dosáhli úspěchu, který se zapíše do historie českého fotbalu. V odvetném utkání Evropské ligy porazili Neapol 2:0 a postoupili do osmifinále soutěže. Ve Štruncových sadech se do listiny střelců zapsali Jan Kovařík a Stanislav Tecl. V prvním vzájemném duelu vyhráli viktoriáni na půdě italského celku 3:0. V osmifinále Evropské ligy se Plzeň střetne s Fenerbahce Istanbul, turecký celek doma porazil 1:0 BATE Borisov, první zápas skončil 0:0.

Odvetné utkání 2. kola fotbalové Evropské ligy Plzeň - Neapol 21 února v Plzňi. Zleva plzeňský kapitán Pavel Horváth, Lorenzo Insigne z Neapole a Vladimír Darida z Plzně. | Zdroj: ČTK

Plzeň vstupovala do utkání proti Neapoli s pohodlným náskokem 3:0 z prvního vzájemného utkání, i tak už ale od prvních minut ukazovala, že nechce nic ponechat náhodě. Hned z prvního útoku se málem prosadil Kovařík, z těžkého úhlu ale netrefil přesně tak, jak by chtěl.

Hosté si jedinou větší šanci prvního poločasu vypracovali v 21. minutě, když zpoza pokutového útoku zkoušel překvapit gólmana Kozáčika Džamaili, jeho střela ale byla zablokována.

Úvod druhého poločasu znovu vyšel lépe Plzni, nejprve hlavičkou přestřelil Marek Bakoš a pak zlikvidoval Daridu v úniku gólman De Sanctis, pak už se ale domácí radovali z branky. Horváth centroval z pravé strany, do střely se opřel Kovařík a míč doskákal za brankovou čáru.

Vyrovnat mohl jen o chvíli později Goran Panděv, který si narazil s Džamailim, ale v ideální pozici úplně minul. A tak se znovu dostali ke slovu domácí, v 73. minutě dostal vynikající přihrávku na pravou nohu Stanislav Tecl, technickou střelou překonal De Sanctise a stanovil konečný výsledek utkání na 2:0 pro Plzeň, která se v osmifinále Evropské ligy utká s Fenerbahce Istanbul.

„Já si to maximálně užívám a jsem rád, že se mi ten začátek zatím takhle povedl. Je to trošku neuvěřitelný, ale já jsem rád, že se nám to takhle povedlo. Vlastně oba zápasy jsme hráli dobře. Nebylo to tak, že bychom vyhráli nějak náhodně, ale opravdu jsme si za tím šli od začátku,“ pochvaluje si útočník Viktorie Stanislav Tecl.

Trenéru Pavlu Vrbovi kazí radost pouze žlutá karta pro obránce Davida Limberského, který bude týmu kvůli trestu chybět v prvním domácím osmifinálovém utkání.

„Limberský je hráč, který dneska patří k top krajním obráncům, nejenom v české, ale myslím si, že i v evropské lize. Nějaká ztráta to pro nás bude, na druhou stranu už se uzdraví Ďuriš a myslím si, že řešení určitě budeme mít. Věřím, že to zvládneme co nejlíp i bez Davida,“ dodává Vrba.

Loňský triumf v Evropské lize neobhájí fotbalisté Atlétika Madrid. V odvetě sice porazili Kazaň 1:0, jenomže v úvodním domácím utkání prohráli 0:2, a v soutěži tak svěřenci trenéra Diega Simeoneho končí.

Odvetné utkání 2. kola fotbalové Evropské ligy:

Viktoria Plzeň - SSC Neapol 2:0 (0:0)

Branky: 51. Kovařík, 74. Tecl. Rozhodčí: Kassai - Eros, Ring (všichni Maď.). ŽK: Limberský, Bakoš, Darida - Behrami, Donadel, Maggio, Cavani, Gamberini. Diváci: 11.607. První zápas: 3:0, postoupila Plzeň.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Horváth, Darida - Rajtoral (82. Fillo), Kolář (89. Štípek), Kovařík - Bakoš (57. Tecl). Trenér: Vrba.

Neapol: De Sanctis - Maggio, Gamberini (66. Cannavaro), Rolando, Zúniga - Donadel (46. Cavani), Džemaili, Behrami (46. Inler) - Panděv, Insigne, Calaio. Trenér: Mazzarri.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít