Plzeň v závěru otočila duel s CSKA na 2:1, z Ligy mistrů postupuje do Evropské ligy

Jediné vítězství nakonec stačí fotbalistům Viktorie Plzeň k postupu do jarní fáze Evropské ligy. V závěrečném utkání základní skupiny Ligy mistrů přehráli Západočeši díky pozdní brance Tomáše Wágnera CSKA Moskva 2:1 a zajistili si tak konečné třetí místo v tabulce skupiny D. Nejlepším možným způsobem se tak rozloučil s plzeňským angažmá trenér Pavel Vrba.

Plzeňský Daniel Kolář se raduje z vyrovnávací branky na 1:1

Plzeňský Daniel Kolář se raduje z vyrovnávací branky na 1:1 | Zdroj: ČTK

O postupujících do osmifinále Ligy mistrů už bylo ve skupině D rozhodnuto před dnešními zápasy. První dvě místa obsadily týmy Bayernu Mnichov a Manchesteru City, Plzeň i CSKA Moskva tak bojovaly o třetí místo zajišťující účast v jarní části Evropské ligy.

Ruské mužstvo mělo díky říjnové výhře 3:2 nad Plzní na kontě tři body. Viktoria v předchozích duelech nebodovala, a tak musela bezpodmínečně vyhrát. Ani úterní triumf však nemusel českému mistrovi postup zajistit. Při bodové rovnosti dvou týmů rozhoduje ve skupinách Ligy mistrů skóre ze vzájemných zápasů, Západočeši proto potřebovali zvítězit 1:0, 2:1 nebo jakkoli alespoň o dvě branky.

První půle bez branek

Utkání začalo v rychlém tempu, a tak úvodní okamžiky nabídly hodně vzruchu u obou branek. Hostující Tošić ale přestřelil, plzeňský Petržela zase v pokutovém území soupeře příliš dlouho zpracovával Hořavův centr.

Plzeň zastihly první minuty v dobré formě a především po rychlých přechodech do protiútoků dokázala hráče CSKA pozlobit. Z jednoho takového pálil v 11. minutě jen těsně vedle Kolář, po povedené pasáži a několika nebezpečných balónech směřujících před bránu Akinfejeva se o chvíli později hlavou neprosadil Procházka.

Plzeňští fotbalisté slaví gól Tomáše Wágnera | Foto: ČTK

Z aktivity Západočechů jakoby si pro další průběh hry vzali hosté poučení a postupně dokázali hru vyrovnat. Větší tlak na soupeře a výraznější trpělivost v rozehrávce najednou nesla moskevskému celku ovoce. Po půlhodině hry mohl útočník Musa dokonce otevřít skóre, v největší příležitosti úvodní pětačtyřicetiminutovky však zachránil domácí od pohromy gólman Kozáčik.

Viktoria se k soupeřově bráně znovu dostávala až s blížícím se koncem první půle, kromě střely Tecla se však k vážnějšímu ohrožení Akinfejevovy brány nedostala. Ve chvíli, kdy zazněl poločasový hvizd rozhodčího, svítilo na výsledkové tabuli nerozhodné skóre 0:0.

Vedení CSKA obstaral Musa

Podobně jako na začátku prvního poločasu, také druhá část hry zprvu nabídla rychlý fotbal. Nejvýrazněji o sobě dal vědět hostující Dzagojev, který přízemní střelou z úhlu nadělal Kozáčikovi plno práce. Také Plzeň ale dokázala zatlačit soupeře v pokutovém území.

Plzeňský příběh Pavla Vrby skončil pohádkově a Viktoria si zahraje EL

Plzeňské šance na postup do jarní fáze Evropské ligy se výrazně snížily v 65. minutě. Dzagojev sice nejprve prováhal vhodný moment ke střele, k míči se ale na pravé straně dostal Keisuke Honda, který centrem našel hlavou skórujícího Musu – 0:1.

Naděje svitla Západočechům dvě minuty po inkasované brance. Alan Dzagojev zbytečně podkopl Václava Procházku a po červené kartě předčasně putoval do šaten. Početní převaha se začala okamžitě projevovat, s gólovým centrem Plzeňských si ale ještě Akinfejev poradil stejně tak jako s hlavičkou Bakoše.

Obrat načal Kolář

Přesto se v 76. minutě domácí tým dočkal. Horváth po rohovém kopu na pravé straně zakombinoval se spoluhráčem a poslal přesný míč na hlavu Koláře, který se v pokutovém území Moskevských zorientoval nejlépe a vyrovnal na 1:1.

Za další dvě minuty mohli být hosté znovu ve vedení, aktivní Musa ale v jasné gólové příležitosti zbytečně přihrával obsazenému Hondovi, japonský záložník však zakončit vůbec nedokázal. Prosadit se ve skvělé šanci nedokázal na druhé straně ani Procházka, jehož střelu zblízka zablokoval jeden z moskevských obránců.

V závěru sílil tlak viktoriánů, několika šancím domácího výběru nakonec hosté odolat nedokázali. V 90. minutě vytryskl ve Štruncových sadech gejzír radosti poté, co gólově naložil s přesným Rajtoralovým centrem do pokutového území Tomáš Wágner. Střídající útočník pozdním gólem zajistil Plzni tři body a tím i postup do jarní fáze Evropské ligy. Ve třetí nastavené minutě ještě inkasoval druhou červenou kartu zápasu nervózní Wernbloom.

Neskutečná koncovka úterního duelu tak zajistila Západočechům pokračování v evropských pohárech, Ligu mistrů však Viktoria na jaře vymění za Evropskou ligu. Nejlepším možným způsobem, tedy vítězně, se s plzeňským angažmá rozloučil trenér Pavel Vrba, který nově povede českou reprezentaci.

Fotbalová Liga mistrů, 6. kolo skupiny D:

FC Viktoria Plzeň - CSKA Moskva 2:1 (0:0)
Branky: 76. Kolář, 90. Wágner - 65. Musa. Rozhodčí: Skomina - Arhar, Ul (všichni Slovin.). ŽK: Procházka, Bakoš - Ščennikov. ČK: 67. Dzagojev, 90.+3 Wernbloom (oba CSKA). Diváci: 11.205.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Čišovský, Procházka, Limberský - Hořava, Horváth - Petržela (70. Bakoš), Kolář, Ďuriš (58. Kovařík) - Tecl (82. Wágner). Trenér: Vrba.
CSKA: Akinfejev - Karavajev, A. Berezuckij, Ignaševič, Ščennikov - Milanov (73. Zuber), Wernbloom - Tošič (53. Honda), Dzagojev, Elm - Musa (90.+1 Vitinho). Trenér: Sluckij.

David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít