Plzeň vyhrála a po prohře Sparty sahá po titulu, Budějovice jsou blízko sestupu

28. kolo fotbalová Gambrinus ligy se v tomto týdnu hrálo i netradičně ve všední den a vzhledem k tomu, že do konce soutěže zbývají odehrát už jen dvě kola, vrcholí boje o mistra i prvoligovou příslušnost. Lídr z Plzně, jmenovitě Horváth, sice neproměnil penaltu, ale nakonec gólem Koláře vyhrál v Olomouci 1:0 a odskočil Spartě na 5 bodů. Ta totiž i po heroické koncovce prohrála v Brně 2:3.

Olomouckého gólmana Zlámala překonal v duelu s Plzní pouze Daniel Kolář

Olomouckého gólmana Zlámala překonal v duelu s Plzní pouze Daniel Kolář | Zdroj: ČTK

Plzeňský trenér Pavel Vrba musel už v první půli dvakrát střídat, protože si kotník poranil nejprve stoper Hejda a po půlhodině hry také útočník Bakoš. Možná i to stálo za ne příliš pohlednou první pětačtyřicetiminutovkou, ve které Olomouc hrozila spíše platonicky po stranách, ale byla to Plzeň, která si nakonec vypracovala největší příležitost, ovšem střídajícího Ďuriše vychytal Zlámal.

Brankář Sigmy exceloval i po návratu z kabin, kdy Viktoriáni stupňovali tlak, Zlámal vychytal několik dalších gólových příležitostí hostů včetně penalty, kterou nařídil sudí po zákroku Javorka na Ďuriše, nicméně Zlámal vystihl Horváthův úmysl a míč vyrazil.

Olomouc měla v tu chvíli vítr v plachtách a snažila se ohrozit i Kozáčikovu bránu. Šindelářovu ránu z dálky robinzonádou plzeňský brankář zneškodnil a domácí hlavičku mířící do brány tečoval jen těsně mimo Čišovský.

Plzeň se však nakonec přeci jen dočkala. Kolář nejprve vybojoval rohový kop, následně si ve vápně našel místo a po Horváthově centru hlavou usměrnil míč do branky a zařídil plzeňské vítězství.

Sparta opět klopýtla

V úvodních třiceti minutách to byla Sparta, která byla nebezpečnější, ale Lafata, Hušbauer ani Kadlec brankáře Brna Doležala nepřekonali. Ve 38. minutě po Zavadilově rohu odvrátil Jarošík pouze na nohu Pašky, který míč ovšem napálil jen do břevna.

Za necelou minutu už šli ale domácí do vedení, když Vaclíka překonal z dorážky Mezlík. Do přestávky si fanoušci Zbrojovky mohli zakřičet gól podruhé. V poslední minutě totiž přesně k tyči hlavičkoval Kroupa.

Po změně stran chtěli letenští ještě více útočit, proto poslal kouč Lavička na hřiště Bednáře místo beka Hybše, ovšem dvě minuty po výkopu druhé půle přidal z protiútoku další branku Pašek. Nedlouho na to šel předčasně pod sprchy Lafata za faul loktem na Frejlacha. Oslabená Sparta se tlačila dopředu, domácí čekali na chyby a vyráželi do rychlých kontrů, tudíž bylo na co se dívat.

O snížení se dvacet minut před koncem postaral Hušbauer. Pak se po druhé žluté kartě musel ze hřiště pakovat i domácí Frejlach a síly na hřišti se vyrovnali, čehož využil spaťanský útočník Kadlec, který minutu před vypršením normální hrací doby stanovil už jen jednobrankový rozdíl.

A bylo z toho drama. Brno pak mělo i pořádnou porci štěstí, protože Jarošík trefil ve čtyřminutovém nastevní po standardce pouze tyč, gól Švejdíka kvůli správně odmávanému a odpískanému ofsajdu neplatil. Sparta tak ztrácí na vedoucí tým tabulky Plzeň 5 bodů.

Slavia pod Petroušem válí

Slavie i třetí utkání pod koučem Petroušem vyhrála, naopak prohra 0:3 v Edenu přiblížila poslední České Budějovice k sestupu. Tomu se vzdálila Ostrava díky remíze 2:2 s Duklou. Boleslav v repríze finále Poháru České pošty neoplatila Jablonci porážku a po výsledku 1:1 čeká na výhru už pět utkání. Jihlava se definitivně zachránila po remíze 1:1 se Slováckem.

Na vítězství pražské Slavie měl největší zásluhu střelec premiérového hattricku v české nejvyšší soutěži Tomáš Mičola, který nejprve prostřelil Daňka z bezprostřední blízkosti, poté zužitkoval ideální pas na roh vápna a poslední zásah přidal po přiťuknutí Škutky. Jihočeši zůstali na posledním místě tabulky a na čtrnáctou Příbram ztrácejí dvě kola před koncem sezony pět bodů.

Tomáš Mičola ze Slavie (vlevo) se raduje z hattricku do sítě Českých Budějovic se svým spoluhráčem Janem Vošahlíkem | Foto: ČTK

Baník se sice před pár dny strachoval o ligovou příslušnost, ale poslední dny mu přejí. Ostrava koupila od klubu stadion na Bazalech, čímž ho zachránila od bankrotu, a nyní se fotbalisté díky bodu proti Dukle výrazně přiblížili záchraně. Sice inkasovali z prvního útoku z kopačky Quendraoga, ale po vlastní brance Vorla a trefě Fantiše do poločasu otočili stav.

Baník míří k záchraně, Jihlava má jistotu

Po návratu z kabin Pražané vyrovnali zásluhou Vrzala a svěřenci kouče Kozla tak poosmé v řadě bodovali. Pokud Hradec Králové v závěrečných dvou kolech nezíská plný počet bodů, může Baník zbývající zápasy prohrát.

Mladoboleslavští přestáli velkou šanci jabloneckého Zoubeleho z první minuty a postupně přebírali otěže zápasu. Odměnou jim byla po centru Davida Jarolíma gólová hlavička stopera Johany, pro kterého to byl pátý zásah v probíhající sezoně. Zvýšit se domácím nepodařilo, i když Severočechy zachránila při střele Chramosty tyč.

Necelou půlhodinu před koncem tak využil špatného vyběhnutí gólmana Šedy hostující Michal Hubník, který ho z hranice vápna přehodil a prosadil se v pátém soutěžním zápase za sebou. Jablonec ani po změně trenéra nezískal v lize tři body už v šestém duelu po sobě.

Nováček soutěže z Vysočiny svým patnáctým nerozhodným výsledkem v sezoně potvrdil pozici "remízového krále" a definitivně si zajistil záchranu. Jihlavu poslal v prvním poločase do vedení přesnou hlavičkou Arnold Šimonek, už za pět minut ale vyrovnal Libor Došek, který se po rohovém kopu nejlépe zorientoval v šestnáctce.

28. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - Dynamo České Budějovice 3:0 (1:0)
Branky: 26., 55. a 63. Mičola. Rozhodčí: M. Paták - Moláček, J. Paták. ŽK: Kisel - Hanzlík. Diváci: 6456
Baník Ostrava - Dukla Praha 2:2 (2:1)
Branky: 10. vlastní Vorel, 36. Fantiš - 4. Ouedraogo, 49. Vrzal. Rozhodčí: Jílek - Nádvorník, Blažej. ŽK: Frydrych, Hable, Soukup - Vrzal. Diváci: 6048
Vysočina Jihlava - 1. FC Slovácko 1:1 (1:1)
Branky: 31. Šimonek - 36. Došek. Rozhodčí: Proske - Pelikán, Hock. ŽK: Josl, Šimonek - Daníček. Diváci: 3058
FK Mladá Boleslav - Baumit Jablonec 1:1 (1:0)
Branky: 25. Johana - 63. Hubník. Rozhodčí: Královec - Štěrba, Dobrovolný. ŽK: Jarolím, J. Kysela, Zahustel, Johana - Valeš, Piták, Eliáš. Diváci: 1738
Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 0:1 (0:0)
Branka: 76. Kolář. Rozhodčí: Franěk - Jiřík, Pospíšil. ŽK: Navrátil, Škerle - Kovařík, Rajtoral. Diváci: 6884
Zbrojovka Brno - Sparta Praha 3:2 (2:0)
Branky: 39. P. Mezlík, 45. Kroupa, 48. Pernica - 71. Hušbauer, 89. Kadlec. Rozhodčí: Jech - T. Kovařík, Tacina. ŽK: Frejlach, Kroupa - Bednář. ČK: 81. Frejlach - 52. Lafata. Diváci: 8082

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít