Plzeňská Viktorie uzavře duelem s Jihlavou ligový podzim

Ještě před několika lety se sotva zachraňovali v nejvyšší soutěži, ale teď už ji docela ovládli. Pokud dnes fotbalisté Plzně alespoň remizují ve svém utkání s Jihlavou, vydrží až do jarní části Gambrinus ligy na první příčce tabulky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plzeňští hráči se radují z prvního gólu, uprostřed je střelec Daniel Kolář | Zdroj: ČTK

Kdyby se fotbalové historii učilo na základních školách, mohlo by se jednou současné době říkat časy plzeňské. Začaly někdy v roce 2009, zhruba rok po příchodu úspěšného kouče Pavla Vrby na západ Čech a navázaly na delší období sparťanské a kratší slávistické.

Zatím klubu přinesly účast v Lize mistrů, dva postupy do jarní části Evropské ligy a s tím související domácí slávu. Už třikrát po sobě nasbírali fotbalisté Viktorie do zimní přestávky 30 a více bodů, což se ještě žádnému jinému klubu u nás vyjma pražských "S" nepovedlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalisté Plzně předvádějí v posledních letech v Gambrinus lize jedny z nejlepších výkonů

„Věří v to, co je v tom mužstvu a co je tam nastolené, a vědí, že se tím mohou prosazovat i v Evropě. Baví je to a ví, že se tím mohou posouvat a že to má nějaký smysl. Vědí, že se mohou prosazovat tím, že toho soupeře přehrají, nejen že to nějak ubrání. To je asi ten fotbalový ideál,“ říká Marek Jarolím.

V současné době fotbalista Teplic, dříve hráč Jablonce, Slavie, a třeba také Plzně, za kterou kopal v době, kdy klub tak úspěšné a ideální časy jako teď zdaleka neprožíval. Když v té době fanoušci Viktorie skandovali 'pohár UEFA', bylo jich jen pár a ti ostatní je považovali spíš za blázny.

Teď jim mohou naopak všichni ostatní závidět. Úspěchy v lize, výjezdy do Evropy i třeba zrekonstruovaný stadion.

„Pamatuji si fotbalisty Plzně, když hráli o záchranu. Zachránili se výsledkem na Spartě a pak to rok, dva dávali dohromady a měli co dělat,“ naráží Marek Jarolím na zápas na Letné, ve kterém tehdy Sparťané po velmi slabém výkonu odevzdali všechny tři body právě Plzni a tím také rozhodli o sestupu Jihlavy.

Teď si může letenský šéf Daniel Křetínský vyčítat, že tehdejší skandální výpadek důkladněji nezanalyzoval. S nadsázkou řečeno, i kvůli tomu má teď v Gambrinus lize konkurenta, na kterého zatím nestačí. A po fotbalové Slavii dalšího soupeře, který ho k velkým úspěchům zatím nepouští.

Plzeň zvládá důležité zápasy

„V té sezoně jsou vždy zápasy, kdy se to láme. Kde je to o srdci o vůli a o tom, jestli se člověku rozklepou kolena, nebo ne. Tyto zápasy Plzeň zvládala a zvládá a to je právě posouvá dál,“ myslí si Marek Jarolím.

Současná plzeňská éra je s tou slávistickou často spojována. I tím, jak fotbalisté dokázali porážet i mnohem slavnější a bohatší evropské kluby.

„Zatím to dělají dobře, takže teď jde o to, aby jim to vydrželo a aby tam nedošlo k něčemu podobnému třeba jako v té Slavii,“ nepřeje pamětník slávistických úspěchů Marek Jarolím podobný konec plzeňskému klubu, který je teď, pokud jde o výsledky a výkony už delší dobu nejlepším v Česku.

Doba sešívaná trvala dva roky, než ji ukončilo nezdravé hospodaření tehdejšího managementu. I díky tomuto odstrašujícímu příkladu mají fanoušci na západě Čech naději, že éra Viktorie může být ještě o dost delší.

Jaroslav Plašil, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme