Švédsko 3:6 Česko

Po 50 letech znovu vychází kniha Dukla mezi mrakodrapy v původní podobě

Fotbalová Dukla Praha zažívala nejslavnější časy v 50. a 60. letech. A asi nejznámější kniha, která připomíná část této éry, je od legendárního spisovatele Oty Pavla. Ten vydal před 50 lety titul Dukla mezi mrakodrapy. Příběh o jedné z účastí pražského týmu na Americkém poháru se teď znovu vrací do knihkupectví, vyjít má během tohoto týdne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvuk, kamera, akce-Dukláci hrají ve filmu o svém klubu

Zvuk, kamera, akce-Dukláci hrají ve filmu o svém klubu | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

„Ta kniha od roku 1964 nikdy nevyšla v tom úplně prvním vydání a je to čistá reedice či reprint," popisuje Petr Studénka, který se pustil do úkolu znovu vydat knihu Dukla mezi mrakodrapy v její původní podobě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh o jedné z účastí pražského týmu na Americkém poháru - Dukla mezi mrakodrapy - se teď znovu vrací do knihkupectví

A na tuhle myšlenku ho přivedla práce na jiném projektu připomínajícím slavné časy pražského klubu. „My když jsme vlastně v dubnu loňského roku začali připravovat film Hrdý na svůj klub, který mapuje historii Dukly Praha, tak jsme jako úplně první noty k tomu dokumentu sháněli knihu Dukla mezi mrakodrapy a s velkým překvapením jsme zjistili, že ta kniha nejen že není deset let v distribuci, ale že nejde sehnat ani v antikvariátech," říká Petr Studénka.

Kromě nakladatelství spolupracoval také s Klubem Josefa Masopusta, který se snaží podporovat podobné projekty. Všichni společně pak dokázali během dvou měsíců skoro neuvěřitelné.

Je to blázen, říkali si fotbalisté Dukly, když s nimi Ota Pavel trénoval kvůli psaní knihy

Číst článek

„Bylo potřeba vyřídit spoustu administrace, autorská práva, technické věci, protože je to kniha, která je v podobě tak, jak vyšla před 50 lety, tak bylo potřeba obstarat všechny záležitosti s tím spojené a chvíli jsme váhali, jestli se nám to podaří a jsme šťastní, že to tak dopadlo," těší předsedu Klubu Josefa Masopusta Jiřího Horu.

Složitá byla vyjednávání o právech

Největší část práce s vyjednáváním o právech byla na Petru Studénkovi. A rozhodně to nebyl jednoduchý úkol. „Já musím říct, že jsem sám neočekával, protože jsem v oblasti sportu nový, že to bude tak časově náročné a bylo těžké dohledat hlavně vztahy mezi jednotlivými lidmi,“ přibližuje Studénka. Ten jednal s agenturou, která zastupuje legendárního spisovatele Otu Pavla, náročné bylo vyřešit práva na fotografie a různé další věci. Zrealizovat celý projekt se ale nakonec podařilo.

„Věřím, že to přinese hodně radosti čtenářům a možná i pamětníkům, kteří si pamatují tu dobu a zejména aktérům, o kterých ta kniha je, to je možná ta největší motivace," říká Jiří Hora.

Mirko Vasić, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme