Po 77 letech ožívá klub DFC Prag, budou za něj hrát děti z německých škol

DFC Prag býval jedním z nejsilnějších fotbalových klubů ve střední Evropě, ale kvůli fašistickému režimu musel skončit. Teď více než sedmdesát let po válce vzniká znovu. Na soupisce bude mít místo toho děti ze zdejších německých škol, které budou za jeden z nejsilnějších klubů předválečné doby v nové éře nastupovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbal (ilustrační foto)

Fotbal (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng, Lavimir

Ještě než školáci poprvé kopnou do míče, připomněli si konec klubu. Muzikál o záchraně židovských dětí před německými fašisty, který nacvičovaly pro veřejnost, totiž začíná právě zánikem DFC Prag.

Dres "deficitu", jak tehdy fanoušci celku přezdívali, oblékali z velké části Židé. A protože ti s nástupem norimberských zákonů nesměli hrát, slavná a úspěšná značka v roce 1939 zmizela z fotbalové mapy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o znovuzaložení kdysi slavné fotbalové značky DFC Prag zjistil reportér ČRo Jaroslav Plašil

„Klub tehdy tvořili Němci, Češi i Židé. Tehdy právě ukázali, jak je krásné hrát spolu. Dnes vidíme možnost symbolicky obnovit dobrou tradici, na kterou chceme v novém klubu navázat,“ vysvětluje jeden ze zakladatelů "nového" DFC Lothar Martin.

Deutscher Fussball Club Prag byl svého času největším rivalem pražské Slavie. Stadiony obou klubů na Letné spolu sousedily, sešívaní brali zápasy s "deficitem" vážněji než utkání s jinými českými celky a odle pamětníků a dobových materiálů k nim nastupovali v mnohem silnějším složení.

Největšími úspěchy klubu pražských Němců bylo vítězství v Mistrovství Čech již v prvním roce existence. V roce 1900 porazil DFC Prag mnichovský Bayern slavně 8:0, o tři roky později se dostal až do finále Mistrovství Německa. Tam ale prohrál s Lipskem 2:7.

DFC PRAG - DFC PRAG updated their profile picture. | Facebook

Jeho modrobílý dres oblékali za ve dvacátých a třicátých letech i českoslovenští reprezentanti: Karlové Kannhäuser a Koželuh, Josef Kuchynka, Pavel Mahrer a Ferenc Szedlacsek.

Takovou sílu mít staronový klub jen tak nebude a nějakou dobu to i potrvá, než za něj znovu nastoupí dospělí fotbalisté. „Nový klub budu minimálně první rok hlavně klubem pro mládež a děti. Chceme pokračovat v dobré tradici spojování národů“ říká jeden ze zakladatelů nového DFC Lothar Martin.

Jaroslav Plašil, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme