Podezřelý zápas fotbalové ligy dorostenců mohly ovlivnit sázky

Policie dnes dostane od fotbalové asociace další podklady k vyšetřování případu rozhodčího Tomáše Lakomého. Ten při březnovém utkání dorostenecké ligy mezi Ostravou a Slováckem odpískal dva pokutové kopy, bezdůvodně nastavil 11 minut a ukončil ho těsně poté, co hosté z penalty vyrovnali na 3:3. V zápise ale tyto okolnosti zatajil. Jak Radiožurnál zjistil, na zápas se prokazatelně sázelo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalová branka. Ilustrační foto

Fotbalová branka. Ilustrační foto | Foto: David Kubíček

Vyplnit správně zápis o utkání, to se rozhodčím vštěpuje asi jako žáčkům malá násobilka. Radiožurnál měl možnost nahlédnout do dokumentu, který se podivného dorosteneckého zápasu týká.

Sudí Lakomý v něm neuvedl, že hosté dvakrát skórovali z pokutového kopu, a místo jedenáctky v kolonce nastavený čas druhého poločasu napsal znak podobný malému tiskacímu "i".

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ podezřelého zápasu fotbalové ligy dorostenců sleduje Jan Kaliba

Buď měl tedy naprosté zatmění, nebo tyto základní věci vědomě zfalšoval. Za to už ostatně dostal od disciplinární komise pokutu deset tisíc korun a až do vyřešení případu policií má pozastavenou činnost.

Zároveň se záhadně ztratilo DVD z podezřelého zápasu. „Toto DVD se bohužel na Baníku nepodařilo nalézt, přestože sami fanoušci naléhali, aby bylo nalezeno. Vyzvali jsme veřejnost přes média, aby dodala jakýkoli materiál, který k tomu zápasu má, ale bohužel doposud žádný obrazový materiál nemáme,“ přiznává bezpečnostní manažer Fotbalové asociace Martin Synecký, který policii dnes doručí nové podklady pro vyšetřování.

Pro řešení případu je klíčové, jestli se na utkání vůbec dalo sázet. Podle Syneckého byly na zápas otevřeny kurzy v několika asijských sázkových kancelářích, což nepovažuje za nic mimořádného. V Asii se prý sází prakticky na všechno, tedy i na český dorostenecký duel.

„Kurzy příliš neodpovídaly vývoji utkání, nicméně nebyla to taková odchylka, která by odůvodňovala předpoklad, že na to bylo sázeno v nějakém větším objemu, například v milionech,“ potvrzuje.

Opírá se o systém Sportradar, který po celé Evropě monitoruje vývoj zápasů a zároveň sázek na ně. „Je to sběr milionů dat během jediné vteřiny, který je vyhodnocován na základě matematické matice formou statistiky, aby ten systém byl schopen vyhodnotit odchylku od předpokládaného vývoje,“ vysvětluje Synecký.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ranním interview se ke kauze vyjádřil bezpečnostní manažer Fotbalové asociace Martin Synecký

U duelu dorostenecké ligy, který řídil sudí Lakomý, tento systém sázky zaznamenal, ale nikoli jejich podezřele zvýšený objem. To zřejmě vylučuje, že by si výsledek 3:3 objednal nějaký organizovaný gang. Ovšem neznamená to, že si vysokou částku v řádu statisíců korun nemohl vsadit jednotlivec.

„Pokud se jednalo o nějakou nelegální činnost jednotlivce a objem sázek nebyl nijak vysoký, tak samozřejmě takto nízkou částku Sportradar nezachytí, protože nezpůsobí žádnou odchylku kurzových sázek,“ říká Synecký, který je na problematiku sázek prostředníkem mezi Evropskou fotbalovou unií a českým fotbalem.

Informace, odkud se na daný zápas sázelo, se odhaluje až v případě trestního řízení, protože obsahuje citlivé informace o klientech. Pokud dojde k soudnímu procesu, má Sportradar jediného licencovaného pracovníka v Londýně, který je oprávněn vypovídat před soudem.

Největším nebezpečím podle Syneckého už dávno nejsou klasické sázky na vítězství či remízu, ale třeba na počet gólů nebo jednotlivé události v zápase, které jsou rozhodčími hodně ovlivnitelné. A utkání, které podivně řídil sudí Lakomý, bylo k takové manipulaci příhodné.

Stát chystá ofenzivu proti sázení na nepovolených zahraničních webech

Číst článek

„Jednalo se o utkání, které nebylo exponované mezi fanoušky, hrály týmy uprostřed tabulky. Potom je velmi jednoduché toto utkání ovlivnit, kolik gólů padne, kdy padnou, a na tom se právě dají vydělat ilegálními sázkami velké peníze,“ říká Martin Synecký.

Naopak na Tomáše Lakomého nemá fotbalová asociace v současné době dostatek dat, protože neodpískal tolik utkání, kolik by potřebovala pro statistiku. Jeho minulost Sportradar pouze monitoruje.

Fotbalová asociace ověřuje, jestli nemohlo dojít k manipulaci v souvislosti se sázením i v jednom z jarních zápasů Gambrinus ligy či během zimní přípravné Tipsport ligy.

„Do Sportradaru máme online vstup a jsme schopni si okamžitě ověřit určité informace, jestli se naše podezření zakládá na pravdě nebo ne,“ upřesňuje Synecký.

I toto pátrání Radiožurnál sleduje.

Martin Hromádka, Jan Kaliba, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme