Pohled do útrob Ajax Arény nabízí i lustry dle van Bastenova vkusu

Toužíte si prohlédnout stadion vašeho oblíbeného fotbalového klubu i jindy než při zápase? A nahlédnout třeba i do zákulisí, kam se obyčejně nepodíváte? V Čechách se vám to z top celků poštěstí jedině na Spartě, ale v zahraničí to není žádný problém. Teď vás zavedeme do útrob amsterdamské Areny, domova fotbalistů Ajaxu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sedačky v Areně hrají všemi barvami | Foto: Jan Suchan

Poté, co se asi čtyřicítka zvědavců schází u recepce, začíná zhruba hodinová prohlídka. První zastávkou je tiskové středisko uvnitř stadionu, v němž jsou na pódiu před reklamní tabulí čtyři židle a průvodkyně vysvětluje:

„Tahle je pro hráče, většinou pro toho, který je představen jako nová posila Ajaxu. Tahle židle patří trenérovi. Znáte jeho jméno?"„Frank de Boer," zní z davu návštěvníků, převážně fotbalových fanoušků.

„Správně, Frank de Boer je samozřejmě trenérem Ajaxu. Tady sedí manažer komunikace, který je nejdůležitější osobou v této místnosti, protože rozhoduje o tom, kdo může položit otázku. Poslední místo není vůbec důležité, protože je pro trenéra hostů. Jak vidíte, je blízko ke dveřím, takže po prohře s Ajaxem může rychle odejít," usmívá se nizozemská průvodkyně Kathrin.

Poté vybízí návštěvníky k usazení na zmíněné židle. Její kolegyně několik skupinek zájemců vyfotí a pořízené snímky poté prodává po šesti eurech za jeden. Fotit se sami v tiskovém centru přitom nemůžete. Mít unikátní obrázek ze sídla vašeho oblíbeného klubu holt není gratis.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pohled do útrob Ajax Arény nabízí i lustry dle van Bastenova vkusu

Do kabin se na Ajaxu na rozdíl třeba od mnoha anglických stadionů nedostanete, a tak je třeba vzít zavděk místností určenou k odpočinku fotbalistů před zápasem. Ta zaujme především několika pěknými lustry.

„Myslím, že všichni znáte Marka van Bastena. On navrhl vzhled této místnosti. Tohle je asi jeho vkus. Možná, že to takhle vypadá i v jeho obýváku. Kdo ví," usmívá se Kathrin.

Dalšími atrakcemi na pouti Arénou jsou síň slávy i s ušatým pohárem pro vítěze Ligy mistrů nebo také jedna z prvních zatahovacích střech nad stadiony na světě. Mimochodem, zatáhnout ji nebo ji naopak otevřít trvá pouhých 18 minut. A špičkový je i místní kamerový systém.

Duhové tribuny

„Máme tady více než sto kamer, které mají takovou schopnost přiblížení, že dokonce přečtou SMS na vašem mobilu. Jasně, velký bratr vás sleduje. Všechno se zobrazuje na těchto černých obrazovkách," ukazuje Kathrin v řídícím centru stadionu a návštěvníci všechno se zájmem poslouchají a sledují.

Ty, kteří jsou na stánku Ajaxu vůbec poprvé, udiví i divokost barevného vyvedení sedaček. „Každá barva má svůj význam. Červená a bílá - to jsou samozřejmě klubové barvy Ajaxu. Oranžová - to je naše národní barva," vysvětluje a dodává:

,,Když hraje Nizozemsko domácí utkání, je to vždycky tady. A proč zelená a modrá? To jsou barvy týmu amerického fotbalu. V něm ale nejsou Nizozemci tak dobří, takže už nehrají na top úrovni a tady už nenastupují. Asi chápete, že ti, kteří se tu starají o trávník, z toho mají radost," uzavírá průvodkyně Kathrin, když vyprovází nadšené fanoušky z útrob amsterdamské Arény.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme