Pokud Ostrava nekoupí Bazaly, půjde Baník do insolvence

Fotbalový Baník Ostrava čeká možná nejdůležitější den v jeho historii. Zítra se na jednání zastupitelstva rozhodne o tom, zda město Ostrava koupí stadion Bazaly. Pro slezský klub to bude životně důležité hlasování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Bazalech | Foto: Kateřina Daňková

„Modlíme se za to, aby chtělo město zachránit Baník, i ty Bazaly!“ říká kapitán Baníku Martin Lukeš a nepřehání.

Pokud by město stadion nekoupilo, znamenalo by to konec profesionálního fotbalu v Ostravě a pro téměř pětatřicetiletého záložníka nejspíš i konec kariéry na nejvyšší úrovni.

„Pokud město nekoupí od Baníku areál Bazaly, tak v tomto případě bude muset Baník vyhlásit insolvenci,“ prohlásil předseda klubového představenstva Petr Šafarčík.

Baník tíží obrovské dluhy. Když před rokem a čtvrt získali klub současní majitelé, byla součástí kupní smlouvy doložka o přiznání dluhu do výše 100 milionů korun. Podrobný audit, který uzavřel definitivně účetnictví po bývalém majiteli Tomáši Peterovi, však vykázal ztrátu ještě o třicet milionů vyšší.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci Baníku Ostrava se zajímal Radim Sajbot

O stejnou sumu pak dluh navýšila ještě nesplacená pohledávka ze zkrachovalého Temešváru. Suma sumárum, Baník dluží zhruba 160 milionů korun. A to už je likvidační!

„Insolvence by znamenala ztrátu profesionální licence a Baník by začínal od nové sezony v nejvyšší amatérské soutěži, tedy Moravskoslezské lize,“ popisuje Petr Šafarčík s tím, že jedinou reálnou možností, jak profesionální fotbal v Ostravě v této kritické chvíli zachránit, je vstup strategického partnera - v tomto případě města.

„Cena ze znaleckého posudku, který si město nechalo zpracovat, činí bezmála 120 milionů korun. Tuto cenu navrhlo město. Tady v žádném případě nemůžeme hovořit o tom, že by město někomu něco darovalo. Město kupuje - za reálnou cenu dle znaleckého posudku – aktiva do svého majetku,“ vysvětluje Petr Šafarčík.

Odmítá tak slova některých kritiků, že se město chystá dotovat soukromou společnost z veřejných peněz. Sedm hektarů pozemků téměř v centru třetího největšího města v republice tuto hodnotu podle něj má.

Radim Sajbot, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme