Poláci se vzpamatovávají z fotbalového zklamání, pomáhá jim i víra

Ani silná víra nepomohla polským fotbalistům k vítězství. Znovu se ale ukázalo, jak je pro Poláky náboženství důležité. Zklamaní fanoušci totiž hledali útěchu v kostelech po celé zemi. Někde se dokonce sloužily speciální fotbalové mše.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polákům pomáhá překonat zklamání z vyřazení na Euru i víra | Foto: Petr Vavrouška

V chrámu svaté Alžběty v centru Vratislavi právě začíná bohoslužba věnovaná fotbalovému turnaji. Přišly stovky lidí.

„Dnes se chceme konkrétně modlit za duchovní zázemí celého fotbalového Eura. Budeme se modlit za fotbalisty, organizátory a obyvatele měst, kde se turnaj hraje,“ říká mi Jacek Filipkiewicz z organizace Haleluja.

„Chceme také připomenout, že taková akce je bohužel příležitostí pro fanoušky, aby mohli hřešit. Pije se hodně alkoholu, vyhledávají se sexuální služby. Modlitba je tou nejlepší prevencí."

Přehrát

00:00 / 00:00

Způsobů, jak překonat zklamání z neúspěchu, je mnoho, polským fotbalovým fanouškům v tom pomáhá víra

Chrám svaté Alžběty se stal během turnaje duchovním útočištěm pro fanoušky.

„Byl vybraný jako hlavní duchovní místo Eura. U nás se konají modlitby a bohoslužby pro fanoušky, je možné se objednat na zpověď v několika jazycích," říká kostelník Roman Gajek.

„Přichází různí lidé, je to takový mezinárodní mix. Chodí k nám Němci, Španělé, velmi málo Rusů a co je zajímavé, bylo tady hodně Čechů."

Polští kněží původně chtěli mezi českými fanoušky šířit křesťanskou víru. To jim ale UEFA zakázala. A tak Čechům nikdo většinový ateismus nepřipomínal.

„Mně nevadí, když mi bude někdo o své víře vyprávět, ale vadilo by mi, kdyby mi ji vnucoval. Takže pokud je to jen v rámci nějaké osvěty, proč ne," dodává jeden z fotbalových fanoušků.

Polští fotbaloví příznivci míří do kostela | Foto: Petr Vavrouška

I polští duchovní prožívají fotbalové Euro. Kněz Gregorz byl přímo na stadionu během zápasu Polsko-Česko.

„Modlil jsem se před utkáním, měli jsme speciální obřad ve jménu hráčů a fanoušků. Během zápasu jsem odříkal pár ‚zdrávas‘, ale nepomohlo to."

Kněz Stanislav Južviak se právě snaží slovem uklidnit polské věřící, aby si z prohry domácího týmu nic nedělali.

„Tak už to chodí. Jsou smutné chvíle, čas reflexe. Ale dnešní modlitba by nás měla povzbudit na duchu, nejde přeci o konec světa. To je pouze fotbal, život jde dál."

Petr Vavrouška, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme