Poláci zažili na Euru historický úspěch, do semifinále jim ale nepomohlo ani voodoo

Někteří tradiční účastníci Eura zažili ve Francii fotbalové obrození. Platí to o Maďarech, kteří se na první velké akci po 30 letech dostali do osmifinále. A taky o Polácích, jejich tým to na Euru nikdy nedotáhl dál než letos, kdy uvízl až v Marseille.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polští fanoušci po dvou minutách křepčili, nakonec se s Eurem museli rozloučit | Zdroj: Reuters

Kolona na 4kilometrovém mostě nad přístavem v Marseille polským cestovatelům před zápasem rozhodně nevadila. Otevřeli své dodávky a ucpanou silnici změnili ve fanzónu a červenobílou kolonádu.

„Je třeba čekat, ale na tenhle den čeká celé Polsko. Jsme vynervovaní a čekáme, až se začne hrát,“ vysvětloval v zácpě fanoušek Marcin, jak jsou hodiny prosezené v autě nicotné oproti desítkám let čekání na čtvrtfinálovou účast fotbalové reprezentace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslední zápas Poláků na ME sledoval reportér ČRo Jan Kaliba. Vyzkoušel si i novou novinářskou disciplínu, natáčení v zácpe

Z úvodního gólu Poláku měli radost všichni červenobílí na stadionu, jeden z nich si ale myslel, že ho přivolal. Krzysztof Bialystoku s úvodním hvizdem vyndal z kapsy a zmáčkl v dlani malou figurku Roberta Lewandowského.

A útočník Bayernu se hned ve druhé minutě probudil a dal svůj první gól na turnaji. „To je takové moje voodoo. Moje dcera ho zbožňuje, před zápasem ho vždycky políbí, aby mu to šlo. Tak jsem ho vzal i na mistrovství jako talisman,“ radoval se fanoušek.

Chtělo to ale ještě trochu zaříkávání nad igráčkem další polské hvězdy, protože to byl Jakub Blaszczykowski, kdo po remíze s Portugalci 1:1 jako jediný nezvládl svou roli v penaltovém rozstřelu a poslal domů jak červenobílé reprezentanty, tak partu z Bialystoku.

Ginter a Pawel vzpomínají, jak za časů Nedvěda, Poborského či Baroše fandili Poláci na velkých turnajích Čechům. Teď měli silný a úspěšný tým oni a doufají, že jim to Češi vrátili. Teď už nebude jak, protože i poslední slovanské mužstvo jede z Francie domů.

Jan Kaliba, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme