Poláci zdolali v penaltách Švýcary, Portugalci vyřadili Chorvatsko. Postoupil i Wales

Na fotbalovém Euru odstartovaly vyřazovací boje. Prvními čtvrtfinalisty se stali Poláci, kteří v penaltovém rozstřelu porazili Švýcarsko. Přibližně o dvě hodiny později Poláky napodobili Velšané, kteří nejtěsnějším rozdílem pokořili Severní Iry. Ve večerním zápase pak čtvrtfinále vybojovali Portugalci, kteří porazili Chorvaty 1:0 po prodloužení.

Xherdan Shaqiri při vyrovnávacím gólu v zápase proti Polsku

Xherdan Shaqiri při vyrovnávacím gólu v zápase proti Polsku | Zdroj: Reuters

První poločas zápasu mezi Švýcarskem a Polskem nabídl ofenzivní podívanou, když oba celky v prvních 45 minutách dohromady vystřelily celkem 23krát.

Z gólu se však v úvodní půli radovali pouze Poláci, když v 39. minutě Kamil Grosicki v šestnáctce našel osamoceného Jakuba Blaszczykowskiho, který se následně z bezprostřední blízkosti nemýlil.

Po přestávce jasně dominovali Švýcaři, zatímco Poláci vsadili především na defenzívu. Blízko srovnání byli hráči helvétského kříže v 79. minutě, kdy Haris Seferović orazítkoval břevno.

O tři minuty později se pak Švýcaři už gólu dočkali - Stephan Lichtsteiner nacentroval míč do pokutového území Polska a krátce poté se k odraženému balonu dostal Xherdan Shaqiri, který výstavními nůžkami srovnal na 1:1.

Ve zbývajících minutách již ke změně skóre nedošlo, takže utkání dospělo do prodloužení.

V něm měli více ze hry Švýcaři, kteří byli povzbuzeni vyrovnáním v posledních minutách základní hrací doby. Gól však během 30 minut prodloužení nepadl, takže hned v prvním vyřazovacím zápase na letošním Euru došlo na penaltový rozstřel.

Rozhodující moment přišel ve druhé sérii, kdy švýcarský záložník Granit Xhaka mířil vedle. Zato z polského výběru nikdo nechyboval, takže se svěřenci Adama Nawalky poprvé v historii probojovali na Euru mezi posledních osm.

Velšany poslal do čtvrtfinále vlastní gól Severních Irů

V úvodním dějství duelu mezi Walesem a Severním Irskem měli navzdory předpokladům více ze hry Severní Irové, kteří navíc svým soupeřům nedovolili ani žádnou vážnější příležitost.

Ovšem ani Severní Irové se gólově neprosadili, takže prvních 45 minut skončilo bez branek. K vidění tak byly především tvrdé souboje.

Čekání na první branku skončilo až v 75. minutě, kdy Severní Iry potkala velká smůla. Obránce Gareth McAuley si totiž do vlastní brány srazil centr Garetha Balea a poslal Velšany do vedení.

Ve zbylé čtvrthodině se již skóre neměnilo, takže Wales poprvé v historii postoupil do čtvrtfinále mistrovství Evropy.

Portugalsko-chorvatská přestřelka se nekonala

Přestože jak Chorvati, tak Portugalci disponují v útoku velkou silou, v jejich vzájemném duelu to nebylo znát, když v základní hrací ani jeden tým nevystřelil přímo na bránu. Největší příležitost měl ve 25. minutě Pepe, který však krátce po přímém kopu mířil pouze nad bránu.

Oba týmy vstoupily do zápasu opatrně a tento trend pokračoval i po přestávce, takže šance nepřibývaly ani na jedné straně. Utkání tak postupně dokráčelo do prodloužení.

Rozhodnutí padlo pár minut před koncem nastavení. Perišič nastřelil tyč a za několik okamžiků z protiútoku dorazil Ronaldovu střelu Quaresma a rozhodl o postupu Portugalců. Ve čtvrtfinále se 30. června Portugalci střetnou s Polskem.

Mistrovství Evropy ve fotbale, osmifinále:

Švýcarsko - Polsko 1:1 (1:1, 0:1), na penalty 4:5
Branky: 82. Shaqiri - 39. Blaszczykowski. Rozhodčí: Clattenburg - Beck, Collin - Taylor, Marriner (všichni Angl.). ŽK: Schär, Djourou - Jedrzejczyk, Pazdan. Penaltu proměnili: Lichtsteiner, Shaqiri, Schär, Rodríguez - Lewandowski, Milik, Glik, Blaszczykowski, Krychowiak. Penaltu neproměnil: Xhaka. Diváci: 38.842.

Wales - Severní Irsko 1:0 (0:0)
Branka: 75. vlastní McAuley. Rozhodčí: Atkinson - Mullarkey, Child - Oliver, Pawson (všichni Angl.). ŽK: Taylor, Ramsey - Dallas, Davis. Diváci: 44.342.

Chorvatsko - Portugalsko 0:1 po prodloužení (0:0, 0:0)
Branka: 117. Quaresma. Rozhodčí: Velasco Carballo - Alonso, Yuste - Gil Manzano, Del Cerro (všichni Šp.). ŽK: W. Carvalho (Portug.). Diváci: 33.523.

dab, Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít