Česko 1:1 Rakousko

Polsko má problém s varšavským stadionem, před prvním zápasem chybí trávník

Polský Národní stadion ve Varšavě se stal největší a nejdražší noční můrou obyvatel. Už dávno měl být otevřený, už dávno se na něm měl hrát fotbal, pořádat koncerty. Ale pořád nic. Stadion za dvanáct miliard korun, který měl být chloubou Poláků pro letošní fotbalové EURO, je zatím spíše národním trapasem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otevření národního stadionu ve Varšavě | Zdroj: Reuters

Před deseti dny se sice stadion s velkou slávou otevřel, přišly desetitisíce lidí, zahrály desítky kapel, ale pak se brány areálu znovu uzavřely. Šlo přitom už v pořadí o třetí otevření tohoto stadionu. Žádná sportovní akce se na něm zatím nekonala.

Premiéru měl mít Národní stadion tuto sobotu, kdy bylo v plánu finále polského fotbalového superpoháru, zápas mezi velkými rivaly Legií Varšava a Wislou Krakov. Několik dní před utkáním ale stále není jasné, jestli se bude hrát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problémy varšavského Národního stadionu zaznamenal zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

Zásadní chybou je, že na stadionu chybí trávník. Polovina je už sice položená, zbytek je ale ještě srolovaný. Fanoušci si tedy nemůžou kupovat vstupenky, trenéři obou týmů jsou vzteklí, protože neví, jestli se bude hrát nebo ne.

Rozhodnout by o tom měl speciální odvolací výbor varšavské radnice, ten se ale má sejít teprve v pátek v poledne, tedy asi 16 hodin před utkáním. Hasiči tvrdí, že hrát povolí, hygienici slibují, že pokud bude na ploše kvalitní trávník, tak taky nebudou proti. Experti, kteří zelený pažit pokládají se zaručili, že to do zítřejší půlnoci stihnou.

Problém ale asi bude s policií. Národní stadion totiž počítá s tím, že se na tribuny usadí během nadcházejícího mistrovství Evropy slušní fanoušci, superpohár mezi Legií a Wislou je ale něco jiného. Polští fanoušci jsou známí svojí agresivitou a policie se bojí, že od sebe nedokáže oba tábory oddělit. Na stadionu nejsou žádné speciální sektory a navíc se zjistilo, že v rozsáhlém betonovém komplexu nefungují policistům vysílačky.

Dálnice se dodělají až po šampionátu

Pokud k sobotnímu zápasu nakonec nedojde, bude mít Polsko problém. Národní stadion totiž musí přeci před fotbalovým šampionátem povinně projít generálkou. Naštvaní budou také fanoušci z Krakova, kteří si už objednali 9 tisíc vstupenek a u polských drah si rezervovali 4 speciální vlaky.

Poslední možností splnit požadavky UEFA by pak bylo přátelské utkání s Portugalskem na konci února. Všichni slibují, že stadion už v tu dobu bude určitě připravený. Poláci se ale obávají, aby to nedopadlo jako s dálnicemi. Ty, které se nestihnou dokončit, budou během šampionátu jen takzvaně sjízdné a teprve pak se dodělají.

Igor Maňour, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme