Polský šéf fotbalového svazu Lato: Outsideři na ME nejsou!

Pokud jste dnes narazili na polské, ruské nebo řecké noviny, možná jste zjistili, jak podobné sportovní zpravodajství ve srovnání s tím českým přinášejí. Los fotbalového EURA vyvolal ve zmíněných zemích vlnu nadšení, a řada fanoušků už počítá s jistým postupem ze skupiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká fotbalová reprezentace před baráží v Černé Hoře | Zdroj: ČTK

Grzegorz Lato je teď šéfem polského svazu, ale lidé si ho pamatují také jako výtečného fotbalistu S reprezentací získal zlato a stříbro z olympijských her, dvakrát pomohl k bronzu ze světového šapionátu, přičemž hlavně v roce 1974 to byla podopra výrazná. Z Německa si totiž vezl zlatou kopačku pro nejlepšího střelce.

Tehdy dal sám sedm gólů, což by zřejmě v červnu stačilo kterémukoli celku na postup z "varšavské" a "vratislavské" skupiny "A". Tam, kde dá los dohromady žebříčkově nejslabší soupeře, se totiž žádné velké útočné manévry se spoustou branek nečekají, a je dost možné, že bude čtvrtfinálová hranice ležet níže, než jinde.

Právě z menší kvality konkurence pramení optimismus v Česku, Řecku, Rusku a pochopitelně i v pořadatelském Polsku, ale třeba zmíněný Grzegorz Lato raději říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Gregorz Lato po losu základních skupin fotbalového ME

„Ve fotbale není outsiderů ani favoritů, kdo je favoritem, často vypadne, u nás se často připomíná rok 1974, kdy jsme měli na světovém šampionátu kromě Haiti ve skupině papírově silné soupeře Itálii a Argentinu, a jak to tehdy dopadlo, postoupili jsme z prvního místa, a Italové jeli už po skupině domů.“ připomíná Grzegorz Lato.

To se teď stát sice Polákům nemůže, doma už budou, ale velké zklamání by to pro ně vzhledem k míře očekávání určitě bylo.

"Cítíme šance, že se o to můžeme poprat, to samozřejmě ano, bude záležet na momentální formě jednotlivých hráčů. Bude opravdu záležet na tom, v jaké formě v daný den týmy fyzicky i psychicky budou, ale máme přece jen jednu výhodu oproti našim konkurentům ve skupině, naše šance na postup jsou oproti ostatním o takových 5, 10 procent větší, protože hrajeme doma a poženou nás skvělí fanoušci," věří Grzegorz Lato, i když v duelu s českým týmem o část domácího prostředí Poláci přijdou.

Vratislav, kde se bude hrát, je hranicím vůbec nejblíže, a severní sousedé to dobře vědí. „Češi musejí být spokojeni, mají to k nám velmi blízko, mluvili o tom, že by to pro ně byla ideální varianta, už před losem si přáli hrát v Polsku,“ ví Lato.

Pro oba týmy to bude ten poslední duel ve skupině, který může, ale už taky nemusí rozhodovat o postupu do čtvrtfinále.

Jaroslav Plašil, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme