Polským fanouškům se nelíbí nové dresy fotbalové reprezentace

Kde je orel? ptají se dnes všichni Poláci. Nehledají žádného vzácného dravce, ale tradiční polský symbol. Ten totiž chybí na nových dresech polské fotbalové reprezentace. Protest je tak silný, že se do něj zapojily tisíce fanoušků, politici a bývalí hráči. Vrátí se nakonec orel zpět?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polsko | Foto: Puma

A proč vlastně zmizel? Polský fotbalový svaz se rozhodl, že reprezentanti budou mít nové dresy a tradiční logo orla právě nahradilo logo fotbalového svazu. Ten se hájí tím, že trika schválili samotní fanoušci hlasováním.

„Jenomže fanoušci nevěděli, že právě logo orla bude po devadesáti letech vyměněno za logo fotbalového svazu. A skandál byl na světě, polský fotbalový svaz má tady v zemi hodně špatnou pověst,“ informuje zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polským fanouškům se nelíbí nové dresy fotbalové reprezentace

Reakce fanoušků na sebe nenechala dlouho čekat, a to nejen těch, kteří se zúčastnili zmíněného hlasování.

„Bojkotují nákup nových reprezentačních dresů, vyzývají k ignorování zápasů národního týmu – třeba včera na utkání Polsko – Maďarsko přišlo jen pár tisíc lidí, a ti roztáhli na stadioně obří transparenty, na nichž jasně vyjadřovali svůj názor. Nikdo neskandoval, hodně lidí křičelo, kde je orel,“ popisuje Vavrouška.

Stejně se ptají i bývalí reprezentanti a dokonce polský prezident.

„Svaz chvíli o důvodech výměně loga mlžil, ale nakonec přiznal barvu. Jde o co jiného než o peníze. Dresy s národním symbolem mohl vyrábět a kopírovat skoro každý a svaz z toho nic neměl. Nové dresy s logem svazu jsou už ale chráněny jako obchodní značka a peníze z jejich prodeje by putovaly právě do svazové kasy.“

A vzhledem k tomu, že se blíží fotbalové mistrovství Evropy, zisky by mohly být opravdu veliké. Je tedy možnost, že by se orel na reprezentační dresy vrátil, úplně vyloučena?

„Aktuální zpráva z dneška je taková, že fotbalový svaz začal vyjednávat s firmou Nike o změně dresu, aby na něm orel znovu přistál. Nakonec tedy přece jen možná zvítězí tradiční polská hrdost. Vládní občanská platforma dnes dokonce oznámila, že chce uzákonit, aby orel už navždy zůstal na všech národních dresech, nejen těch fotbalových,“ dává polským fanouškům naději Petr Vavrouška.

Petr Vavrouška, Lucie Výborná, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme