Pomůže českým fotbalistům Nizozemsko?

Brazílie, Ghana, Austrálie, Japonsko, Jižní i Severní Korea, domácí reprezentace a z Evropy Nizozemsko. To je osmička jistých účastníků fotbalového světového šampionátu 2010 v Jihoafrické republice. Právě zmínění Holanďané mohou mít do značné míry v rukou osud českého národního týmu. Výběr Ivana Haška potřebuje, aby Nizozemsko nevypustilo svůj závěrečný kvalifikační zápas, který sehraje zítra ve skotském Glasgowě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbal Slovensko - Česko (2:2) | Foto: Tomáš Adamec

České reprezentaci hrozí, že pokud se přece jen vzchopí a skončí ve své kvalifikační skupině druhá, stejně jí to nebude na postup do baráže stačit. V listopadovém play-off o letenky na jih Afriky si totiž zahraje pouze osm nejlepších z devíti týmů, které obsadí ve svých skupinách druhou pozici. Nejhorší celek z druhých míst zůstane s prázdnýma rukama a vzhledem k vývoji kvalifikace to vážně hrozí právě druhému týmu z české třetí kvalifikační skupiny.

Pokud by Čechům vyšel plán získat ve zbytku kvalifikace plný počet bodů a skončili by druzí, pomohla by jim do baráže středeční výhra nebo remíza zatím stoprocentního Nizozemska ve Skotsku. Pak by se nejslabší skupinou stala právě jejich devátá. Je proto jasné, že utkání v Glasgowě budou Češi sledovat stejně bedlivě jako duel Severního Irska se Slováky a Slovinska s Polskem.

"To jsou zápasy, které rozhodnou o tom, jestli budeme mít ze druhého místa šanci aspoň na baráž, takže budeme sledovat, jak dopadnou," říká reprezentační kouč Ivan Hašek. Mnohem příjemněji se ale bude utkání Slovinska s Polsem pozorovat na dálku Slovákům. Ti když zvítězí v Severním Irsku a Slovinci s Poláky remizují, mohou slavit historický postup na velkou fotbalovou akci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pomůže českým fotbalistům Nizozemsko?

Krůček od šampionátu jsou také Angličané a Srbové, kteří mají postup ve vlastních rukou. Anglie potřebuje v osmém zápase poosmé vyhrát a porazit doma Chorvatsko, srbský Bělehrad už je několik týdnů oblepený plakáty, které vyzývají k podpoře národního týmu v domácím duelu s Francií.

"Bylo by krásné vyhrát. Po dlouhé době by se Srbsko dostalo na závěrečný turnaj. Je to jednoduché - když vyhrajeme, jedeme do Afriky. Těším se a doufám, že se kvalifikujeme," věří v úspěch své reprezentace Nemanja, číšník bělehradské restaurace U Otazníku a na klubové úrovni fanoušek tamního Partizanu. Kromě Srbů a Angličanů se mohou z postupové jistoty už před říjnovou koncovkou kvalifikace radovat Španělé a Dánové. Ti k tomu ale potřebují příznivou shodu dalších výsledků.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme