Pomůže fotbalistům proti Španělsku mentální trénink?

Česká fotbalová reprezentace do 21 let už vyhlíží svého zítřejšího španělského soupeře na mistrovství Evropy a zároveň hledá ze svých řad toho, kdo by vzal otěže nadcházejícího utkání pevně do svých rukou. Proti Ukrajině byl oním mužem zápasu kapitán týmu Bořek Dočkal. Střelec obou českých gólů má přitom pro své spoluhráče recept na to, jak na hřišti vyniknout. Stačí, jak sám říká, být tak trochu „mimo“.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kapitán týmu Bořek Dočkal (vlevo) s trenérem Jakubem Dovalilem

Kapitán týmu Bořek Dočkal (vlevo) s trenérem Jakubem Dovalilem | Foto: Michal Jurman

„Když zápas skončil, měl jsem ho zpětně tak trochu v mlze a neuměl jsem si ty situace přesně vybavit. Byl to extrém, i kdyby bouchla bomba v hledišti, asi bych o tom nevěděl,“ říká ke svému dvougólovému účinkování v utkání proti Ukrajině kapitán českého týmu Bořek Dočkal. Co do počtu odehraných zápasů přitom nejzkušenějšího hráče nepostihla nějaká fyzická slabost. Prozaické vysvětlení dodává hned vzápětí.

„Po zápase jsem se o tom bavil s Marcelem Gecovem, který má s mentálním trenérem zkušenosti. Říkal mi, že tohle je nejlepší stav, který v zápase může nastat – absolutní koncentrace, kdy jsem na sobě necítil žádný tlak ani neměl žádné okolní myšlenky. Utkáním jsem prostě proplul a byl jsem do něj tak vtáhnutý, že jsem nevnímal okolí a nesoustředil jsem se na detaily, které bych si pak měl vybavit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Pomůže fotbalistům proti Španělsku mentální trénink?

Kdyby ono „proplouvání zápasem“ šlo tak samozřejmě i dalším Dočkalovým spoluhráčům, soupeři českého výběru na turnaji by už před úvodním hvizdem prohrávali o tři góly. Podobný stupeň soustředění, o kterém byla řeč, si přitom lze osvojit. Ne nadarmo do sportu stále častěji proniká sousloví „mentální příprava“. Zkušenosti s ní mají z minulosti i samotní hráči reprezentační jedenadvacítky.

„V minulém cyklu jednadvacítky ještě pod trenérem Lavičkou tady byl Dragan Vujovič, který s koučem úzce spolupracoval. Dokonce spolu pak byli i ve Spartě. Takže s mentální přípravou mám zkušenost, ale bylo to takové, že nás v místnosti sedělo dvacet, a to pak nemá takový efekt. Efekt to má podle mě v případě, že hráč sám vycítí, že něco takového potřebuje a tu pomoc vyhledá. A věří tomu. Tehdy to může mít velký účinek, když to člověk dělá individuálně.“

Právě individuálně se dnes mentální přípravě věnuje už i v českých podmínkách hodně sportovců, od atletů přes krasobruslaře až třeba po zmíněné fotbalisty. Dočkal se přitom snaží vyvrátit obecně zažitý názor, že právě fotbalisté jsou skupinou, která podobnou přípravu ignoruje a trpí vůči ní předsudky.

„Myslím, že je tu víc lidí, kteří tuhle zkušenost mají. Vím, že třeba Tomáš Pekhart pak spolupracoval s Draganem Vujovičem. Je to na každém zvlášť, jestli věří, že mu to může pomoct. Podle mě to rozhodně nikomu neuškodí. Když tam půjde člověk s tím, že je to úplná blbost, těžko mu to něco dá.“

Jak se maximálně zkoncentrovat na den D a hodinu H tedy hráči podle Dočkala přesně vědí. Teď jen zmíněné poznatky převést do praxe. Oním dnem určení je středa a hodinou H ta s označením číslice 18. Případ Bořka Dočkala z utkání s Ukrajinou ukazuje, že být takříkajíc „mimo" se v tomto smyslu jednoznačně vyplácí.

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme