Portugalci slaví postup do semifinále. Poláky zdolali až v penaltovém rozstřelu

O vítězi prvního čtvrtfinále se rozhodlo až v penaltovém rozstřelu, v němž byli úspěšnější Portugalci a vyhráli v něm 5:3. Do utkání na Stade Vélodrome ale vstoupilo lépe Polsko. Ve druhé minutě ho poslal do vedení Robert Lewandowski svou první brankou na turnaji. Ve 33. minutě srovnal na 1:1 osmnáctiletý Renato Sanches.

Radost Portugalců po vítězství nad Polskem

Radost Portugalců po vítězství nad Polskem | Zdroj: Reuters

První gól umístil Lewandowski k levé tyči už v čase 1:40, což je druhá nejrychlejší branka v historii Eura po Rusovi Dmitriji Kiričenkovi, jenž se v roce 2004 trefil proti Řecku po 67 sekundách hry. V prvním poločase ale Poláci dále moc aktivní nebyli. Na druhé straně měl několik šancí Criastiano Ronalda, ale nebyl úspěšný.

O srovnávací branku se postaral Sanches, který si narazil s Nanim a skóroval i díky teči soupeře. Stal se třetím nejmladším autorem branky na Euru. Po 120 minutách nebylo stále rozhodnuto o vítězi a došlo na penalty. Pro Portugalce to byl už pátý duel v řadě, který skončil nerozhodně.

Jako první se kopu ujal Ronaldo, který proměnil stejně jako další hráči až do čtvrté série, kdy Poláka Jakuba Blaszczykowskiho vychytal gólman Patrício.

Pátou trefou stvrdil postup do semifinále Quaresma a stejně jako proti Chorvatsku v osmifinále zajistil svému týmu v roli střídajícího hráče postup.

Utkání předcházela minuta ticha za oběti teroristických útoků na istanbulském letišti, při které diváci tleskali.

O nepříjemné přerušení zápasu ve druhém prodloužení se zasloužil fanoušek, který vběhl na hřiště. Zřejmě se chtěl dostat do blízkosti Ronalda.

Přestože Portugalci ve Francii ještě v základní hrací době ani jednou nevyhráli, semifinále si zahrají počtvrté z posledních pěti evropských šampionátů. Soupeřem bude Portugalcům vítěz z duelu Wales – Belgie.

Fotbalové ME 2016 | Foto: ČRo

Mistrovství Evropy ve fotbale - čtvrtfinále (Marseille):
Polsko - Portugalsko 1:1 (1:1, 1:1), na penalty 3:5
Branky: 2. Lewandowski - 33. Sanches. Penalty proměnili: Lewandowski, Milik, Glik - Ronaldo, Sanches, Moutinho, Nani, Quaresma. Neproměnil: Blaszczykowski. Rozhodčí: Brych - Borsch, Lupp - Dankert, Fritz (všichni Něm.). ŽK: Jedrzejczyk, Glik, Kapustka - Silva, W. Carvalho. Diváci: 62.940.

Polsko: Fabiaňski - Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk - Blaszczykowski, Krychowiak, Maczyňski, Grosicki - Milik, Lewandowski. Trenér: Nawalka
Portugalsko: Patrício - Cédric, Pepe, Fonte, Eliseu - W. Carvalho - Mário, Sanches, Silva - Nani, Ronaldo. Trenér: Santos
Rozhodčí: Brych - Borsch, Lupp - Dankert, Fritz (všichni Něm.)

Nikola Šrámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít