Pracovní skupina FIFA navrhuje hrát MS 2022 na přelomu listopadu a prosince

Speciální pracovní skupina FIFA doporučila výkonnému výboru Mezinárodní fotbalové federace, aby se mistrovství světa 2022 v Kataru konalo na přelomu listopadu a prosince a bylo o několik dní zkráceno.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V červnu a červenci, kdy se mistrovství světa obvykle hraje, bude v Kataru nesnesitelné vedro. To už přiznal i zarputilý obhájce tamního šampionátu, šéf FIFA Sepp Blatter.

Před čtyřmi lety při návštěvě Prahy tvrdil, že nikdo nemůže vědět, jaké teploty budou v létě na Arabském poloostrově o deset let později.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co může způsobit uspořádání fotbalového MS v Kataru už před Vánoci v roce 2021, zjišťoval Jan Kaliba

Zimní nebo podzimní termín je v tomhle ohledu mnohem přijatelnější. Zprávu o tom může podat třeba Ivan Hašek, který loni v Kataru prožil několik měsíců trenérského angažmá.

Katarským furiantům by podle něj nedělalo problémy ani v letním termínu přijatelné podmínky uměle vytvořit. A to jak hráčům, tak i fanouškům mimo stadiony.

„Kdyby se hrálo v létě, vytvořilo by se jedno velké klimatizované město. V zimě je tam přijatelné počasí, v tom případě by nebyly potřeba takové investice do klimatizace,“ podotkl Ivan Hašek.

Problémem fotbalového MS 2022 může být doprava, teploty pořadatelé zkrotí

Číst článek

Ovšem potřeba je překonat i jiné překážky netradičního termínu fotbalového mistrovství světa. Třeba předseda Evropské fotbalové unie Michel Platini fandil variantě uspořádat katarský šampionát v lednu a únoru, což by ale znamenalo kolizi se zimními olympijskými hrami, které by se měly tou dobou konat v Číně, nebo Kazachstánu.

„Fotbal jako nejoblíbenější sport je v porovnání se zimní sporty daleko silnější. Pokud by tak velká fotbalová akce figurovala v zimním kalendáři, zástupci zimních sportů se mohou právem cítit ohrožení. Fotbal by sebral pozornost,“ řekl Radiožurnálu před časem běžec na lyžích Lukáš Bauer.

Angličané by přišli o vánoční zápasy v Premier League

Správně naznačuje nesouhlas, který je hodně silný hlavně u Mezinárodního olympijského výboru. Tomu by ale nevadil předvánoční termín, kterým by fotbalové mistrovství světa v Kataru sice konkurovalo závodům světového poháru v zimních sportech, ale nikoli olympijským hrám.

I proto zní návrh pracovní skupiny hrát šampionát od pozdního listopadu do pozdního prosince a také ho o několik dní zkrátit. Vzdálenosti mezi stadiony v Kataru totiž nepřesáhnou sto kilometrů, což týmům ušetří čas obvykle strávený cestováním.

Katarské MS může posunout českou ligu. Záleží, zda se reprezentace kvalifikuje

Číst článek

Výkonný výbor Mezinárodní fotbalové federace by měl definitivně rozhodnout na zasedání 19. a 20. března.

Protesty evropských klubů a soutěží, kterým šampionát v této části roku významně zasáhne do sezony, zřejmě zůstanou nevyslyšeny, i když britský viceprezident FIFA Jim Boyce ještě boj nevzdává a chce se zasadit aspoň o to, aby se finále nehrálo 23. prosince, nebo v podobně svátkům blízkém termínu, což by britské publikum zřejmě připravilo o oblíbené vánoční zápasy Premier League.

Jan Kaliba, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme