Prázdniny jdou stranou. Mladí fotbalisté mnohdy zahajují přípravu už v červenci

Dovedete si představit, že by se vaše dítě dobrovolně zřeklo poloviny prázdnin? Pokud máte doma dítko, které se věnuje sportu, pak určitě ano. Například malí fotbalisté si volných dní užijí tak maximálně v červenci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

15letý reprezentační záložník Miroslav Leskovjan | Foto: Petr Kadeřábek | Zdroj: Český rozhlas

„Pravidelná soustředění dneska mají už děti od devíti desíti let, rodiče si tak musí přizpůsobit dovolenou. Fotbal nezačíná až v září, ale už někdy v srpnu,“ mluví reprezentační trenér Pavel Vrba o rodičích dětí, které ještě ani nehrají oficiální soutěž.

Když pak věkem dospějí do mladších potažmo starších žáků, prázdninové volno se jim ještě zkrátí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dva měsíce prázdnin, tak o tom si mohou sportující děti nechat jenom zdát. Přípravu na novou sezonu totiž zahajují mnohdy už v polovině července

„Už v tomhle věku je o té řeholi, musí tomu dost obětovat,“ říká bývalý reprezentant a dnes trenér mládeže Radek Bejbl.

„Dělají to ale z lásky ke sportu a vidí, že dělají něco, co jim jde, co je baví a co jim přináší uspokojení. Z tohoto pohledu je pro ně snazší se oprostit od toho, že jim to vezme i většinu prázdnin,“ doplnil.

Vicemistr Evropy z roku 1996 má samozřejmě na mysli mladé fotbalisty, kteří ve své věkové kategorii hrají na té nejvyšší domácí úrovni. Někteří z nich dokonce neprolenoší ani začátek prázdnin.

Příkladem budiž patnáctiletý reprezentační záložník Miroslav Leskovjan. „Přípravu jsme začali 13. července, už předtím jsem ale doma trénoval individuálně, protože už jsem na tréninky chtěl. Každý den jsem se snažil co nejvíc zlepšit,“ usmívá se jedna z nadějí českého fotbalu.

K tomu, aby se jednou Mirek vyrovnal svému fotbalovému vzoru Tony Kroosovi, bude muset obětovat fotbalu ještě mnoho volných dnů a také zapomenout na radovánky svých vrstevníků.

Třeba taková návštěva diskotéky ho v patnácti letech zatím vůbec neláká. „Od nás už někdo začíná, ale držím se. Ještě jsem nikde nebyl a zatím ani nechci,“ říká přesvědčivě Miroslav Leskovjan.

Nechce totiž promrhat svůj talent ani hodit za hlavu obrovské množství času, které fotbalu až do teď věnoval.

Petr Kadeřábek, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme