Před 125 lety se kopala první penalta, vymyslel ji brankář

Jméno William McCrum většině sportovních fanoušků moc neřekne. Rodák ze severoirského Milfordu se přitom před 125 lety zapsal do historie fotbalu, když vymyslel penaltu. Odpůrci původně tvrdý trest nazývali trestem smrti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Penalty rozhodují ve fotbale už 125 let, Cristiano Ronaldo z ní takhle rozhodl poslední finále Ligy mistrů | Zdroj: Reuters

Penalta je jedním z nejjednodušších způsobů, jak dát ve fotbale gól. Střelec má větší šanci než gólman, a tak možná zarazí, že pokutový kop vymyslel právě brankář. William McCrum byl spolumajitel továrny na len, hrál za Milford FC a byl členem Irské fotbalové asociace.

Přemýšlel, jak potrestat hráče úmyslně faulující v blízkosti vlastní branky. Jeho návrhu se nejdřív smáli a odmítali ho, nazývali penaltu „trestem smrti". Fotbal přece hrají gentlemani a není v něm nesportovní chování! Nakonec se ale povedlo novinku 2. června 1891 prosadit do pravidel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po 125 staré historii pokutového kopu zapátral reportér ČRo Mirko Vasić

„Penalta je jedním z nejkontroverznějších problémů ve fotbale. Je to situace, která často vzbuzuje velké emoce,“ říká uznávaný sportovní novinář Malcolm Brodie v dokumentu Mezinárodní fotbalové federace.

Vynález Williama McCruma je ale pevnou součástí fotbalových dějin. Na začátku se penalta kopala kdekoli z linie vzdálené od brankové čáry jedenáct metrů, a gólman mohl proti střelci do určité vzdálenosti vybíhat. Postupně se ale pravidla upravila do dnešní podoby, vznikla pokutová území atd.

Muž, který byl u vzniku penalty, ale nakonec skončil neslavně. „Příběh Williama McCruma byl jedním z těch, které mají smutný vývoj. Narodil se ve velmi bohaté rodině, ale zemřel jako žebrák bez peněz," popsal v dokumentu FIFA místní historik z Milfordu Joe McManus.

William McCrum má dnes v severoirském městě pomník, který připomíná sportovního nadšence, který se zapsal do historie fotbalu, i když jeho samotného si pamatuje málokdo.

Historie pokutového kopu má i českou stopu. Před 40 lety rozhodl při penaltovém rozstřelu finále mistrovství Evropy o zlatu pro Československo Antonín Panenka "vršovickým dloubákem", když obelstil německého brankáře Seppa Maiera. Ten skočil do strany, zatímco záložník Bohemians zakončil lehkým obloučkem doprostřed branky.

Mirko Vasić, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme