Před 20 lety přišlo na ligu 44 tisíc diváků. Už hodiny před zápasem jsme měli husí kůži, vzpomíná Dostálek

Až dnes v půl třetí odpoledne fotbalisté Sparty nastoupí k prvoligovému zápasu v Brně, možná to pro domácí bude zápas roku včetně nejvyšší návštěvy sezony. Ale určitě se to nevyrovná duelu, který se hrál na den přesně před dvaceti lety. Na utkání Brna s druhým pražským „S" - tedy Slavií, přišlo tehdy více než 44 tisíc diváků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S kariérou Petra Švancary se na stadion Za Lužánkami přišlo rozloučit na 25 tisíci fotbalových fanoušků

S kariérou Petra Švancary se na stadion Za Lužánkami přišlo rozloučit na 25 tisíci fotbalových fanoušků | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

„Když jsme dvě a půl hodiny před zápasem odcházeli na přípravu do útrob stadionu, u pokladen jsme viděli neskutečné fronty. Už tam nám s klukama začala nabíhat po těle husí kůže. Říkali jsme si, že bude perfektní návštěva, a moc jsme se těšili,“ vzpomíná Richard Dostálek.

Přehrát

00:00 / 00:00

44 120 diváků. V roce 1996 tolik přišlo na jediný zápas, dnes se mnohdy nesejdou během celého kola

„40 minut před začátkem zápasu jsme vyběhli na rozcvičku a rozhlédli se dokola, stadion za Lužánkami byl úplně narvaný. I spodní řady, kde nikdy nikdo nebyl, byly obsazené lidmi. Byl to fantastický zážitek,“ dodává tehdy ještě záložník Brna.

Jiná doba, jiný stadion a pro nás všechny zřejmě doživotní rekord české ligy. Richard Dostálek později vynikal v záloze Slavie, ale v září 1996 ještě odehrál památný zápas před 44 120 diváky za domácí Brno. Dal gól na konečných 1:1 a pak se rozčiloval nad výkonem rozhodčího Průchy.

Sudího si pamatuje ještě dnes. „Cítili jsme obrovskou křivdu ze strany rozhodčích, kteří nám nepřáli. I proto po zápase místo toho, abychom si to užívali, převládalo zklamání,“ říká k tehdejší remíze.

Dnes už je to pro něj spíš pozitivní vzpomínka. Videozáběry z utkání Brno-Slavia působí jako velké retro nejen kvůli číslu 44 120, ale třeba i proto, že diváci Za Lužánkami stáli i mimo vyhrazené sektory, vlastně všude, kde se jim zlíbilo. A zdaleka nešlo jen o zápas proti tehdy mistrovské Slavii.

Votroci se vrací na fotbalový stadion Pod lízátky. Kolaudace neodhalila závažné nedostatky

Číst článek

„Na Spartu přišlo 35 tisíc lidí. Mám někde doma historické fotky, kdy na sestupující Benešov přišlo 18 tisíc lidí, to bylo neuvěřitelné. Když to teď člověk někde řekne, ostatní se zeptají: ‚Co jste to hráli? Kdy to bylo? Lístek byl zdarma a k tomu se ještě dostávalo pivo?‘ Dneska už se tomu nechce věřit. Brno táhlo a lidi měli chuť chodit,“ vysvětluje Richard Dostálek, proč Za Lužánky chodila na jeden zápas větší návštěva než dnes na celé ligové kolo.

I kdyby fanoušci v Brně dostali chuť znovu, tak jich kvůli kapacitě stadionu v Srbské ulici na dnešní zápas proti Spartě nepřijde o mnoho víc než 10 tisíc, jak se to povedlo třeba letos na jaře. V začínající sezoně si ale na neoblíbený stadion zatím nenašla cestu víc než desetina z roku 1996.

Jan Kaliba, Vojtěch Man, David Nekvinda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme