Před 40 lety rozhodl Panenka Euro vršovickým dloubákem, jednou na něj doplatil i Petr Čech

Pokutový kop, střelec se rozbíhá, gólman jako obvykle zkouší štěstí skokem k jedné z tyček, ale míč letí jemným obloučkem doprostřed branky. Tenhle geniální fotbalový vynález známe pod názvem vršovický dloubák a ve světě ho poprvé zaznamenali přesně před 40 lety. Antonín Panenka ho tehdy použil v rozhodující chvíli bělehradského finále mistrovství Evropy a od té doby je velmi populární.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonín Panenka

Antonín Panenka | Foto: www.bohemians.cz/PJMl

Mezinárodně srozumitelný termín pro vršovický dloubák zní penalta á la Panenka a od 20. června 1976 pocítila její kouzlo a záludnost spousta gólmanů po celé planetě včetně těch, kteří patří mezi světovou extratřídu.

„Mně se to stalo jednou, kdy mě takhle 'panenkou' překonal Pirlo v semifinále mistrovství Evropy hráčů do 21 let, od té doby se mi to nestalo. Tehdy jsem skočil a on mi to krásně kopl doprostřed,“ říká česká reprezentační jednička na letošním evropském šampionátu, kde Petr Čech penaltu ještě chytat nemusel a ani nemá univerzální recept, jak při ní vršovický dloubák předem vytušit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Takové penaltě jsem čelil jednou, říká brankář Petr Čech o legendárním dloubáku Antonína Panenky

„Recept mám na všechny varianty, ale v poslední chvíli se stejně člověk musí rozhodnout. V posledním zlomku vteřiny si to člověk vybere podle toho, jak to cítí. Někdy to vyjde, někdy ne,“ dodává gólman české reprezentace.

Hodně vzdáleně se Panenkově bělehradské myšlence přiblížil v pátečním utkání s Chorvaty útočník Tomáš Necid, ovšem místo citlivého dloubáku poslal míč z penaltového puntíku doprostřed branky ranou jako z děla.

Vítězství Československa bylo překvapením

Hlavní turnaj evropského šampionátu tehdy hrály pouze čtyři týmy, takže na první poslech to bylo pro Československo relativně snadné. O to těžší ale byla kvalifikace, ve které ve skupině vyřadili Čechoslováci Portugalsko a hlavního favorita Anglii. V následném play-off pak českoslovenští reprezentanti vyhráli i nad Sovětským svazem. Přesto byli na finálovém turnaji v Bělehradě za outsidery.

„Počítali jsme se čtvrtým místem. Největší optimisté pak se třetím nebo druhým. Začali jsme klidně a šlo nám to až do konce,“ vzpomínal brankář Ivo Viktor krátce po šampionátu, kde žádný zápas neskončil po devadesáti minutách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Počítali jsme se čtvrtým místem, přiznal po vítězství na Euru 1976 gólman Ivo Viktor

V semifinále Československa proti Nizozemsku za to mohl kapitán Anton Ondruš, který sice dal úvodní gól, ale potom překonal i Viktora. V prodloužení ale rozhodli o postupu svými góly Zdeněk Nehoda a František Veselý.

Finále na stadionu Crvene Zvezdy Bělehrad sledovalo oficiálně přes 30 tisíc diváků a i když Československo znovu vedlo, ani dvougólový náskok neudrželo. Pointu příběhu v podobě Panenkovy drzé penalty si připomíná celý svět dodnes.

„Když jsem ten kop provedl, tak jsem netušil, že by mohl vstoupit do fotbalové historie. Jsem rád, že moje myšlenka nevymřela a že ji používají nejlepší hráči světa,“ prohlásil 40 let po své akci Antonín Panenka.

Další šanci přihlásit se po 40 letech k odkazu Antonína Panenky mohou mít čeští hráči v úterý večer v zápase o postup do osmifinále Eura proti Turecku.

Jan Kaliba, Martin Charvát, Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme