Před Eurem - 1. díl: Toulouse je město ragby. Na evropské fotbalisty se ale těší

Přesně za deset dní začíná ve Francii fotbalové mistrovství Evropy. Hrát se bude na deseti stadionech. Spolu s naším zpravodajem ve Francii Janem Šmídem vám každý den jedno pořadatelské město představíme. Česká reprezentace do turnaje vstoupí v pondělí 13. června zápasem proti Španělsku a hrát se bude v jednom z nejzajímavějších francouzských měst - v Toulouse.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Upoutávka na fotbalové Euro 2016 ve francouzském Toulouse (snímek ze srpna 2015) | Foto: Vojtěch Kouřímský

„Toulouse nazýváme růžovým městem. Důvodem je specifická barva cihel pocházejících z okolí Garonny, která dává domům růžový nádech, ale obecně platí, že Toulouse je barevné město,“ říká Mellisa Butelliová z turistického úřadu.

A připomíná, že Toulouse má ve znaku fialku. „Myslím, že ho charakterizuje zeleň, je tu spousta hezkých parků a podle mého je město hodně vzdušné, prostorné a co se týče oblíbených sportů - fotbalové fanoušky musím zklamat - jasně vede ragby, jsme ragbyovým městem,“ doplňuje Butelliová a potvrzuje, že kdybychom hráli ragby, tak jsme v Toulouse jako doma. Ale na druhou stranu, i na fotbalové Euro se tu všichni těší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo Jan Šmíd představuje jednotlivá pořadatelská města fotbalového mistrovství Evropy. První zastávka Toulouse

„Fotbalu vůbec nerozumím, stejně jako většina obyvatel tohoto regionu se zajímám mnohem více o ragby, ale to není důležité. Máme radost z toho, že se u nás bude hrát a věříme, že se všem návštěvníkům bude v Toulouse líbit,“ říká Michelle, učitelka z předměstí Toulouse.

A co by jim nejvíce doporučila? „Projděte se kolem řeky Garonny, tam narazíte na opravdové poklady architektury a historie,“ dodává Michelle.

Průvodce Jana Šmída fotbalovou Francií

Číst článek

Po útocích Mohameda Meraha před několika lety tady věnují bezpečnosti zvláštní pozornost a potvrzuje to i starosta města Jean-Luc Moudenc.

„Udělali jsme hodně práce, abychom mohli organizovat čtyři zápasy, a těšíme se na naše přátele z České republiky, kteří tu turnaj zahajují. Myslím, že se všichni mohou cítit v naprostém bezpečí. Do fanzóny se vejde na dvanáct tisíc lidí a všechna bezpečnostní opatření nás stojí polovinu celého rozpočtu věnovaného na Euro. Takže jsme udělali všechno, abyste se tady cítili dobře,“ ubezpečuje starosta města.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme