Před Eurem - 9. díl: V Lille láká turisty krásné náměstí i muzeum v bývalém bazénu

Lille je město, které většina milovníků Francie asi znát nebude. Na sever země turisté moc nejezdí, přesto ale stojí zejména centrum Lille za pozornost. Najdete tu údajně druhé nejhezčí náměstí v zemi – alespoň podle prestižního časopisu Detour. Své bohatství tady lillští kupci převtělili až do rozmařilosti. Některé stavby odrážejí vlámský charakter, ostatně město je nedaleko Belgie. Taky Lille bude hostit zápasy začínajícího fotbalového Eura.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalový stadion za Lille slouží od soboty vyřazovacím duelům basketbalového ME | Foto: Michal Jurman

„Co bych doporučila každému, je vyšlapat si pěkně nahoru na věž, která je přímo v centru. Vchází se k ní z radnice, musíte zvládnout sto schodů, sotva budete popadat dech. Ale stojí to za to, protože odsud pak máte město a celý region jako na dlani. Je totiž vidět do vzdálenosti třiceti kilometrů,“ láká Audrey Chaixová z turistického úřadu.

Lille je metropolitním centrem, v jeho okolí najdete další městečka jako například Roubaix, kde končí známý cyklistický závod a za pozornost stojí také pozoruhodné muzeum, které je v plovárně.

„Město plovárnu uzavřelo v roce 1985 a dlouho nevědělo co s ní. Pak dostala radnice nápad udělat tu muzeum, kde budou sochy, obrazy, ale zároveň zachovaná původní struktura. Takže kolem nás teče voda do velkého bazénu obklopeného sochami. Jedinou nevýhodou je, že se v něm už nedá koupat a tuto možnost nemáme ani my, zaměstnankyně,“ stěžuje si průvodkyně Marion.

Mnozí si možná položí otázku, proč organizátoři vybrali dvě sousední města, tedy Lille a Lens? Může za to nepochybně velká vášeň pro fotbal, která je pro sever Francie typická.

„Trochu mě to překvapuje, protože se nevybírá pouze stadion, ale celý region, který z toho profituje, zejména ekonomicky. A tady jsou stadiony dva, v Lille a Lens, takže v sousedních městech. Zatímco třeba Bretaň zůstala úplně mimo, tam se nic nehraje,“ říká Christophe.

„Ale rozumím tomu tak, že sever je hodně fotbalový a také chudý, proto mu chtěla vláda pomoci a zvolila dvě hostitelská města, která jsou hned vedle sebe,“ vysvětluje Christophe, který se ve městě narodil.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme