Před fotbalovými volbami se zastrašuje. Jsme čistí, hádají se protistrany

Ani v napjaté atmosféře povodní by nemělo zapadnout, jak důležité dny čekají český fotbal. Čtvrt milionu členů Fotbalové asociace a ještě více fotbalových fanoušků bude sledovat páteční kvalifikační duel národního týmu s Itálií. A potom sobotní volební valnou hromadu, která může určit, jakou cestou se nejpopulárnější český sport vydá v dalších čtyřech letech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Pelta (uprostřed) byl zvolen novým předsedou Fotbalové asociace České republiky | Zdroj: ČTK

Seznam uchazečů o nejvyšší funkce tak trochu dává vzpomenout na kandidátky Národní fronty.

Na čtyři nejdůležitější pozice v českém fotbale je pouze pět kandidátů. Souboj se tedy čeká jen o post místopředsedy za ligu.

Ten současný, Dušan Svoboda ze Sparty, ho svede s bývalým funkcionářem Slavie či Mladé Boleslavi Jaromírem Šeterlem. Do zbytku funkcí se bude volit veřejným hlasováním.

Předsedou asociace chce být znovu Miroslav Pelta, o místa místopředsedů za Čechy a Moravu se hlásí Roman Berbr a Zdeněk Zlámal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před fotbalovými volbami se zastrašuje. Jsme čistí, hádají se protistrany

Alternativu při volbě předsedy chtěla bez větších ambicí pro delegáty vytvořit Markéta Haindlová, ale nesehnala dostatečnou podporu, aby mohla kandidovat.

„Z vlastní zkušenosti a z posledních dní, než byla podána kandidatura, tak jsem se setkala s tím, že poptávka tady je, ale ti lidé jsou zastrašováni a mají strach. Mají strach říct svůj názor veřejně, případně podpořit jiného kandidáta,“ říká předsedkyně Odvolací a revizní komise, která už na svou funkci znovu nekandiduje.

Z významnějších pozic se v sobotu vytratí i další lidé, co na ně sázel bývalý předseda Ivan Hašek, který nečekaně odešel v polovině právě končícího funkčního období.

Z Haškovského tábora zaznívají hlasy, které varují, že český fotbal čím dál více ovládají lidé, kterým jde především o moc a peníze a běžně toho dosahují praktikami, kterých se slušný člověk štítí.

Za symboly tohoto přístupu jsou označováni právě kandidující Roman Berbr a Miroslav Pelta.

„Vždycky rozhodují fakta. Já jsem byl v nějaké situaci v nějakém čase, nebyl jsem obviněný, nebyla mi prokázána jakákoli spojitost s korupčním jednáním, nebyl jsem potrestaný na žádné úrovni,“ brání se předseda Fotbalové asociace Miroslav Pelta.

Jediný kandidát na tuto funkci pro sobotní volbu navíc dodává: „Když se to hodí, tak se to znovu připomíná. Ale já mám čisté svědomí.“ Právě Miroslav Pelta a jeho nejhlasitější kritička Markéta Haindlová budou po sedmnácté hodině na Radiožurnálu hosty hodinové debaty o poměrech v českém fotbale.

Jan Kaliba, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme