Před startem jarní části Gambrinus ligy se opět otevřela otázka počtu týmů

Po zimní přestávce se v pátek znovu rozehraje fotbalová Gambrinus liga. V ní je už od začátku samostatnosti Česka 16 týmů, stejný počet pak hraje i druhou nejvyšší soutěž nově nazvanou Fotbalová národní liga. A dlouhodobě se vedou debaty, jestli je 32 profesionálních mužstev ve zdejších podmínkách adekvátní počet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tepličtí fotbalisté při tréninku. V popředí útočník Martin Jindráček. | Zdroj: ČTK

„Můj názor je ten, že 32 plně profesionálních týmů je v České republice příliš. Debaty o tom, jestli jich má být v první lize 12,16, 18, 20, play-off, baráž a tak dále, si myslím, že je otázka, která se bude muset brzy vyřešit,“ konstatuje k tomuto tématu předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda.

Podle jeho názoru je všechno spojené hlavně s finančními možnostmi v českých poměrech, které rozhodně nejsou neomezené.

„Když v dnešní době vidíme, kolik klubů v první i druhé lize má finanční problémy, tak my těžko nafoukneme množství peněz, které v ČR do fotbalu jde. Je to nějaká konstanta, která se ze sezony na sezonu těžko vychýlí,“ říká Dušan Svoboda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Je 32 profesionálních klubů v Česku spravný počet? Tato otázka se opět řešila na půdě FAČR.

Navíc ředitel oddělení profesionálního fotbalu FAČR Ivo Lubas dodává ještě jednu důležitou věc. Většinu týmů podporují regionální sponzoři.

„To je na nějakých osobních vazbách, abychom si řekli, jak je to doopravdy. Sponzor prostě potřebuje být někde v nějakém regionu. Když to tak nebude, peníze utne a dá je do kultury, zdravotnictví nebo na charitu. Zmenšení počtu týmů by jakési ozdravení celé soutěže nepřineslo. Tomu moc nevěřím," myslí si Ivo Lubas.

Změny v počtu mužstev v profesionálních ligách by pak měly pochopitelně vliv na celou strukturu soutěží v Česku. V červnu budou volby do výkonného výboru Fotbalové asociace, a podle Dušana Svobody by právě tato otázka měla být jedním z hlavních témat nového vedení.

„Není to jen o prvních dvou ligách. První liga je vrchol pyramidy, ale každá změna, kterou tady uděláte, se promítne i do nižších soutěží. Očekávám, že by to měla být v dalším volebním období zásadní debata na úrovni ligových soutěží,“ myslí předseda Ligové fotbalové asociace.

Jakub Kanta, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme