Předseda FAČR Pelta chce fotbalové ME i v některém z českých měst

Ještě nedávno se zdálo nesmyslné chtít pořádat zápasy fotbalového Eura v České republice. Jenže Evropská fotbalová unie schválila pro rok 2020 zvláštní model turnaje, za osm let se bude hrát ve městech po celé Evropě. Předseda Fotbalové asociace Miroslav Pelta chce, aby jedno z nich bylo české, i když je to velmi málo pravděpodobné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Pelta předal informace od šéfa Sparty Křetínského o řízení profesionálního fotbalu protikorupční policii

Miroslav Pelta předal informace od šéfa Sparty Křetínského o řízení profesionálního fotbalu protikorupční policii | Zdroj: ČTK

Důvod je prostý, UEFA požaduje pro pořádání zápasů, byť jen v základní skupině, stadion s kapacitou aspoň 30 tisíc diváků. V Česku žádný alespoň přibližně takový nestojí, a tak je čistě podle tohoto kritéria pravděpodobnější, že se Euro 2020 bude hrát v Kazachstánu, Ázerbajdžánu nebo Makedonii. Všude tam stadiony s potřebnou kapacitou už mají.

„Já osobně za Českou republiku si umím představit, že bychom jeden stadion s kapacitou, kterou by vyžadovala UEFA, určitě zvládli. Mám indicie o tom, že vážný zájem o stavbu stadionu dnes je v Brně, v Ostravě se řešil vstup města do společnosti Bazaly, a. s., a samozřejmě jsou ve hře stadiony v Praze. Strahov, Slavia,“ chytá se naděje předseda Fotbalové asociace Miroslav Pelta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na mistrovství Evropy ve fotbale by se mohl v roce 2020 změnit model turnaje

Jenže podklady pro žádost o pořadatelství je potřeba doručit Evropské fotbalové unii do září příštího roku. A podobný nápad jako Pelta mají teď funkcionáři ve všech koutech Evropy. O právo poprvé hostit velkou fotbalovou akci se hlásí třeba Velšané, kteří chtěli kandidovat se Skotskem a Irskem, pokud by se hrálo podle klasického modelu.

I takhle ale přinášejí logický argument, že by se Euro mělo hrát alespoň v jednom evropském regionu, a jako návnadu zdůrazňují, že třeba Manchester, Cardiff, Belfast a Dublin sice leží na území čtyř různých fotbalových asociací, ale jsou si blíž než města na opačných koncích Ukrajiny, kde se Euro hrálo letos.

„Je tam hodně neznámých, protože tím by padla možnost přímých postupujících. A jsou tam i další otazníky, ale já osobně musím říct, že všechny zúčastněné země na tomto mítinku tuto myšlenku podporovaly,“ vzpomíná Pelta na listopadové setkání zástupců fotbalu všech evropských zemí v Estonsku.

Proti pouze Turecko

Jednoznačné bylo i včerejší rozhodnutí výkonného výboru UEFA, jenom turecký delegát hlasoval proti modelu Eura 2020 v celé Evropě. Právě Turci měli totiž být nejvážnějším uchazečem o pořadatelství a v deseti tureckých městech se už staví nebo rekonstruuje stadion, který po dokončení bude pro Euro vhodný.

Detaily nového modelu fotbalového ME 2020 ještě musí UEFA doladit

Číst článek

Turci možná dostanou jako bolestné pořadatelství závěrečné fáze šampionátu včetně finále. Dvanáct jiných zemí by mělo hostit zbytek turnaje, přičemž ve skupinové fázi by ideálně měla mít většina zápasů své skutečně domácí mužstvo.

Pokud by toho UEFA chtěla docílit, bylo by logické přidělit pořadatelství podle fotbalového žebříčku dvanácti nejlepším zemím. Anglický deník Independent už podle tohoto klíče sestavil seznam pořadatelských měst. Jsou mezi nimi třeba i Záhřeb, Basilej nebo Atény, ale žádné české.

Jan Kaliba, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme