Překvapilo nás, kolik fanoušků za námi přijelo, vzpomíná na MS 1990 Jan Stejskal

Fotbaloví reprezentanti se odpoledne vydají na Island, kde je čeká boj o body v kvalifikaci o Euro 2016. Na palubě letadla s nimi bude také muž, který si dnes rád dopřeje příjemnou vzpomínku. Současný kouč brankářů a vyhlášený flegmatik Jan Stejskal byl u toho, když přesně před 25 lety vstoupil československý tým do bojů na tolik úspěšném světovém šampionátu v Itálii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svérázný brankářský trénink - Jan Stejskal kope Petru Čechovi míče o zeď | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

„Když jsme nastoupili k prvnímu zápasu proti Americe, tak nás překvapilo, že polovinu stadionu zaplnili Češi. Nikdo do té doby nepoznal, aby na nás bylo v zahraničí tolik lidí. Bylo to povzbuzující i zavazující,“ vybavuje si Jan Stejskal po čtvrt století atmosféru velkého turnaje v opojném roce 1990.

A když zapátrá hlouběji v paměti, vzpomene si, že některým dokonce ještě před úvodním vítězstvím 5:1 nad Američany tekly ve Florencii slzy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzpomínky brankáře Jana Stejskala na fotbalové MS 1990 v Itálii zaznamenal Jan Kaliba

„Kustod, pan Jež, měl slzy na krajíčku, když jsme autobusem projížděli uličkami plných českých fanoušků. Byl dojatý, že se na nás přijelo podívat tolik lidí. Už jsme to poznali po cestě, překvapilo nás to už, když jsme přijížděli na stadion,“ vzpomíná Jan Stejskal.

Ale ne že by to snad tehdejšího gólmana Sparty, později Slavie a mezitím londýnského Queens Park Rangers mohlo nějak rozhodit.

Nejednoho fanouška dokázal Jan Stejskal přivádět k infarktovým stavům svým ledovým klidem, se kterým dokázal třeba pohledem kontrolovat míč mířící jen těsně vedle tyčky.

Jeho flegmatismus se zdál být neochvějný, i když vnitřně leckdy prožíval něco jiného, než co prozrazovala tvář. „Kolikrát jsem také nebyl úplně klidný, ale říkali mi, že jsem působil flegmatickým dojmem,“ přiznal.

Před 25 lety začalo MS v Itálii. Fotbalistům otevřelo cestu k zahraničním angažmá

Číst článek

„Třeba v kvalifikaci, když jsem dostal hloupý gól proti Portugalsku, tak mi do smíchu vůbec nebylo. Nejraději bych se neviděl. Pak jsme hráli za měsíc se Švýcarskem, které jsme potřebovali porazit. Moc v klidu jsem nebyl, věděl jsem, že chybu už opakovat nemůžu,“ dodal Jan Stejskal.

Chybu neopakoval, na šampionátu v Itálii pomohl Československu s průměrem jedné inkasované branky na zápas až do čtvrtfinále a pak zamířil do Anglie, kde se mimo jiné zařadil mezi pouhých třináct cizinců, co nastoupili v historicky prvním kole tamní nejvyšší soutěže po přejmenování na Premier League.

Jan Kaliba, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme