Primera División bez Barcelony? Případná nezávislost Katalánska může ligu rozštěpit

Katalánské volby sice neskončily tak jednoznačným vítězstvím, jaké by si separatisté představovali, přesto zastánci samostatnosti mají v místním parlamentu většinu. Štěpení Španělského království je tím zase o něco reálnější, což ale může do velkých problémů dostat jeden ze symbolů Katalánska - fotbalový gigant FC Barcelona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Může nezávislost Katalánska zastínit budoucnost Barcelony? Může dojít k rozštěpení soutěže | Zdroj: Reuters

„Pro Katalánce je Barca víc než jen sportovním klubem. Je nositelem národních hodnot a lidé jsou na klub nesmírně hrdí,“ řekl před časem Českému rozhlasu v exkluzivním rozhovoru Jordi Cardoner, jeden z viceprezidentů klubu.

Při poslechu klubové hymny na stotisícovém stadionu Camp Nou běhá mráz po zádech. Nejen z toho lze v Barceloně pochopit, že heslo, které říká, že místní FC je „víc než jen klub", není jen prázdnou frází. FC Barcelona hraje v boji Katalánců za sebeurčení tradičně velkou roli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bude v případě nezávislosti Katalánska hrát Barcelona španělskou ligu? Zamyslel se reportér ČRo Jan Kaliba

„Po čtyřicet let diktátorské vlády generála Franca bylo zakázané a trestané mluvit o Katalánsku jako o zemi a používat katalánštinu. A tak se místo ‚Ať žije Katalánsko' říkalo ‚Ať žije Barca'. Lidem sloužil fotbal a sport jako nástroj, jak se hlásit ke svým kořenům. Proto lidé tak dobře rozumějí našemu heslu,“ dodává funkcionář.

Jenže paradoxně právě s nezávislostí Katalánska se FC Barcelona může dostat do úzkých. Těžko říct, jestli by Messiho, Neymara a další hvězdy naplňovalo hrát samostatnou katalánskou ligu bez pravidelných konfrontací s Realem Madrid, Valencií a dalšími tradičními rivaly, ze kterých by zbyl leda další barcelonský klub Espaňol.

Na druhé straně například AS Monako také hraje francouzskou ligu a ta španělská by měla také mít zájem na tom, aby o Barcelonu nepřišla a ponechala ji v Primera División i po případném odštěpení Katalánska.

Ovšem šéf soutěže Javier Tebas minulý týden poznamenal, že pokud se bude dělit Španělsko, totéž potká i španělskou fotbalovou ligu, takže představa, že Real a Barca nebudou hrát stejnou národní soutěž, je sice absurdní, ale nikoli nereálná.

Předčasné místní volby v Katalánsku - neoficiální výsledky | Foto: ČTK

Jan Kaliba, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme