Přímý postup do Ligy mistrů je pro český fotbal blízko, záleží na podzimu

Poprvé v historii budou tři české fotbalové kluby hrát základní skupinu Evropské ligy. Hráči Plzně, Sparty a Liberce včera vydělali svým klubům 65 milionů korun. Tolik dostane každý tým za postup do základní skupiny EL. Nejsou to ale jediné benefity, které mohou český fotbal čekat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalový míč | Foto: Fotobanka stock.xchng

Nejcennější na včerejších výsledcích českých klubů totiž je, že dva kluby vyhrály a dva remizovaly, protože tím výrazně přispěly k vylepšení českého koeficientu pro evropské pohárové soutěže.

Ten se počítá tak, že se sečtou body získané v evropských soutěžích a ono číslo se vydělí počtem klubů z dané země, které do nich zasáhly. Za výhru jsou to pro tým 2 body, za remízu bod, teď v předkolech je za výhru bod, za remízu půl.

Koeficient rozhoduje o tom, v jaké pozici vstoupí kluby z dané země do evropských soutěží. Může se tak brzy stát, že by český mistr hrál rovnou v základní skupině Ligy mistrů. Bude to hodně záviset na tom, jak se bude Plzni, Spartě a Liberci dařit teď v Evropské lize.

Česko je totiž v pořadí zemí podle koeficientu 13., a když si o místo polepší, bude od sezony 2017/2018 mistr hrát přímo základní skupinu Ligy mistrů a vítěz domácího poháru základní skupinu Evropské ligy.

Posun o jednu příčku mohou ale Česku znepříjemnit některé země. Nyní je 12. Švýcarsko, kterému ale zbyli už jen dva zástupci v Evropské lize a Česko na něj ztrácí jen minimálně – 2,25 bodu. Ale ani Turecko nebo Nizozemsko nejsou daleko.

Pokud tedy český tým při dnešním losování dostane do své skupiny mužstvo z některé z těchto zemí, půjde více než kdy jindy o to, aby ho porazil.

Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme