Pro bundesligové skauty jsou zajímavé i týmy Slovácka a Olomouce

Co je na českém fotbale atraktivního a jestli vůbec něco, na to se mohou názory lišit. Stále více prestiže, důležitosti a tím i dohadů a vášní na sebe strhává soupeření Plzně se Spartou. Právě při tomhle zápase se na hřišti v posledních letech potkává to nejkvalitnější, co po českých trávnících běhá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trenér Plzně Pavel Vrba děkuje fanouškům za gratulaci k osmačtyřicátým narozeninám

Trenér Plzně Pavel Vrba děkuje fanouškům za gratulaci k osmačtyřicátým narozeninám | Zdroj: ČTK

Ale jsou i jiné úhly pohledu a obzvlášť cenné a zajímavé jsou ty zvenčí. Třeba ze strany skautů zahraničních klubů, které se v českých vodách snaží lovit své posily. Jedním z nich je i Christoph Schumann, který jezdí do Česka sledovat fotbalové zápasy pro německého mistra Borussii Dortmund.

„Ještě před několika lety byl pro mě tím nejzajímavějším zápasem, který se dal v českém fotbale pozorovat, ten mezi Spartou a Slavií. Jenže Slavia se vydala špatnou cestou. Měla spoustu mladých hráčů s velkým potenciálem, ale rozprodala je do Liberce, Jablonce a dalších týmů, které z toho teď těží. To, co se ve Slavii stalo, je i pro mě zklamáním,“ vysvětluje Schumann.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bundesligoví skauti mají v hledáčku i hráče z menších českých klubů

Právě zmíněné zápasy Sparty s Plzní jsou teď pro něj hodně atraktivní, ale hráči těchto dvou týmů už jsou v Evropě známí díky tomu, že se ukazují v evropských pohárech nebo národních týmech svých zemí. Takže zájem zahraničních pozorovatelů musí jít ještě dále.

„Pro nás jsou zajímavé ty týmy, kde dostávají šanci mladí hráči. Pokud je někomu 28 let a stále hraje českou ligu, tak se do Bundesligy pravděpodobně nikdy nedostane a není pro nás zajímavý. Zaměřujeme se proto na fotbalisty, kteří jsou mladí, a přesto už hrají pravidelně vaši nejvyšší soutěž, mnohdy také za reprezentaci do 21 let nebo i dospělých,“ pokračuje Schumann.

„Když jsem zmínil Plzeň, dobrým příkladem takového hráče je Vladimír Darida, i když teď už se o něm všeobecně ví. Ale loni ještě tak známý nebyl, zato pro nás velmi zajímavý. Musíme ale pátrat po celé republice, ovšem jen v první lize,“ vysvětluje skaut německého Dortmundu.

Vrbovu filozofii chválí i v Německu

Jeho profesní kolega z Borussie Mönchengladbach Peter Gebele doplňuje, které mužstvo v české lize je sice na první pohled nenápadné, ale pro fotbalového skauta velmi zajímavé.

„Slovácko! Slovácko má velmi mladý tým, který se vyplatí sledovat. Podobné je to třeba s Olomoucí. A pak jsou tu samozřejmě stálice jako Sparta, Slavia a v poslední době Plzeň, která se vydala správnou cestou a i v Německu oceňujeme jejího trenéra,“ říká Peter Gebele.

„Vrba postavil mužstvo na zkušeném Pavlu Horváthovi a obklopil ho zajímavými mladými hráči, kterým Horváth může ukazovat fotbalovou cestu. To je dobrá filozofie,“ chválí skaut bundesligového Mönchengladbachu práci Pavla Vrby, která činí celý český fotbal atraktivnějším.

Jan Kaliba, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme