Pro české fotbalisty bude každý další zápas v kvalifikaci jako finále

Fotbalový šampionát v Brazílii je pro hráče i fanoušky mimořádně lákavou atrakcí, jenže pro ty české zřejmě zůstane jen nesplněným snem. Svěřenci Michala Bílka rozehráli kvalifikaci špatně a v necelé polovině už jsou po další domácí ztrátě skoro bez šancí na postup.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Sivok (vpravo) v souboji s Andreasem Corneliusem | Zdroj: ČTK

Po debaklu s Dánskem reprezentanti vyrazí do Arménie s nutností zvítězit, a tak to teď bude vlastně v každém následujícím zápase. „Ještě je těch zápasů docela dost, bodů je ve hře hodně. Každý zápas je finále,“ říká po debaklu s Dánskem obránce Michal Kadlec, s tím dodatkem, že ve skoro každém takovém v uvozovkách finálovém zápase - a bude jich ještě šest - potřebuje český tým zvítězit.

Jenže potíž je v tom, že už hraje pouze dvakrát na domácím stadionu, a to ještě v jednom případě s největším favoritem skupiny Itálií. „Sice budou těžcí Italové, ale i s nimi se třeba bude dát hrát. Ti budou také třeba chtít tlačit a to, co tu Dánové předvedli, můžeme předvést u nich. Nebo tady u nás. Můžeme hrát na brejk a třeba se nám to povede,“ nechce se ještě vzdávat možnosti postoupit na světový šampionát útočník Matěj Vydra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká fotbalová reprezentace už má jen malou šanci na postup z kvalifikace o MS 2014

Hráči mluví o nadcházejícím utkání v Arménii jako o zápase pravdy a klíčovém duelu. Stejně tak kouč Michal Bílek, který své další působení na lavičce národního týmu podmiňuje právě úterním vítězstvím.

„Beru to tak, že kdybychom nevyhráli, tak by to byl pravděpodobně můj konec. Čeká nás zápas v Arménii a ten musíme bezpodmínečně vyhrát, pokud chceme ještě pomýšlet na to, že bychom se do Brazílie podívali. Už víckrát jsme ukázali, že tohle mužstvo sílu má. Dovede se rychle oklepat z nepříjemného výsledku a teď se ukáže, jak na tom jsme."

Ale jak na tom čeští fotbalisté jsou, už se v plné nahotě ukázalo před zápasem v Arménii a jejich situace bude zoufalá, i pokud by v Jerevanu zvítězili.

Fanoušci trenéra Blíka v Olomouci vyhazovali

Důvodů je hned několik. Tým je chorobně závislý na účasti kapitána Tomáše Rosického, kterého ale vlastní zdraví často limituje. Řada klíčových hráčů základní sestavy ve svých klubech nenastupuje pravidelně a během jednoho srazu se jen těžko dá herní praxe dohnat a za třetí, kouč Michal Bílek se v posledních soutěžních duelech nerozhodoval zrovna šťastně.

Zařazení snaživého, bojovného, ale extrémně nerozehraného Petra Jiráčka na post tvořivého středového záložníka místo Tomáše Rosického budiž příkladem. Takže i trpělivé a dlouho skvělé olomoucké publikum v závěru hned dvakrát hromově trenéra od národního týmu vyhazovalo.

„Je těžké to poslouchat. Předtím bylo všechno dobré.To by nemělo být. Bohužel my to nezměníme,“ myslí si obránce Michal Kadlec. Ano, trenér Michal Bílek i jeho svěřenci pravděpodobně přišli o reálnou možnost dostat se na světový šampionát, protože ani druhá příčka ve skupině B vzhledem k častým ztrátám nemusí na baráž stačit. A myslet na první by bylo v situaci českého týmu opravdu hodně troufalé.

„Je to velmi nepříjemná situace.“ Mnohem víc ale může trenéra i fotbalisty mrzet promarněná historická šance získat si fanoušky na svou stranu na delší období, než jen na několik týdnů či měsíců.

Jaroslav Plašil, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme