První duel české skupiny ovládlo Chorvatsko. Favorizovaní Němci porazili Ukrajinu

Dalšími třemi zápasy pokračovalo dnes mistrovství Evropy ve Francii. Všechny duely měly papírové favority a podle toho také dopadly. Chorvaté přehráli Turecko a jen díky dobře postavené brance skončil zápas pouze 1:0. Polsko v klidu porazilo Severní Irsko také 1:0. A v posledním večerním utkání si úřadující mistři světa z Německa vyšlápli na Ukrajinu.

Německý obránce Mustafi střílí branku v utkání s Ukrajinou

Německý obránce Mustafi střílí branku v utkání s Ukrajinou | Zdroj: Reuters

Největší favorité na celkové prvenství Němci se v úvodním zápase potkávají s Ukrajinci. Forma německého týmu je opředena tajemstvím, svěřencům Joachima Löwa se v přípravě příliš nedařilo a je otázka, v jakém rozpoložení jsou hráči s orlicí na prsou.

Ukrajinci měli v závěru sezony nepříjemné problémy, neboť se v ligovém zápase pohádali tahouni reprezentace Jarmolenko a Stěpaněnko. Oba hráči se již ale usmířili a společně se postaví fotbalovému gigantovi ze západu Evropy.

V první veliké šanci zápasu se trochu překvapivě ocitli Ukrajinci. Vynikající reflex musel hned ve 4. minutě předvést brankář Manuel Neuer proti perfektně mířícímu Konopljankovi.

Němci se ale po úvodním šoku oklepali a pomalu začali přebírat utkání pod svou kontrolu. Tento proces vyvrcholil v 19. minutě, když se po standardní situaci hlavou trefil střední obránce Mustafi.

Za vedení 1:0 po poločase mohli němečtí hráči děkovat gólmanovi Neuerovi. Ten ve 27. minutě předvedl další fantastický zákrok. Na brankové čáře vyrazil hlavičku Chačeridiho. Ale kapitán černobílých uspěl.

Ve 39. opět ukázali svou nebezpečnost Ukrajinci. Nejprve po pěkné kombinaci musel vykopávat míč z brankové čáry stoper Boateng a o pár minut později nebyl Ukrajincům uznán gól pro drobný ofsajd.

Po polovině utkání jakoby Ukrajincům došel dech. Jejich soupeři se nechtěli spokojit se jednogólovým vedením a na branku hráčů ve žlutých dresech se valil jeden německý útok za druhým. Když to již vypadalo, že utkání skončí 1:0, proměnil v nastavení ryhclý protiútok střídající Bastian Schweinsteiger a pojistil německé vítězství.

Poláci v klidu porazili bezzubé Severní Iry

Nejlepší útok kvalifikace proti nováčkovi evropského šampionátu. V prvním zápase skupiny C proti sobě stálo Polsko a Severní Irsko. Již o úvodu utkání byla jasně vidět polská převaha. Svěřenci trenéra Nawalky se snažili operovat hlavně v křídelních prostorech a posílat centrované přihrávky na útočnou superstar Lewandowskiho. Aktivní byli zejména Pisczek a Blasczykowski.

O polské dominanci hovořilo i držení míče v prvním poločase, které se pohybovalo okolo 60% ve prospěch našich severních sousedů. Gólově se Polsko prosadilo až ve druhém poločase.

V 51. se po perfektním pasu od Blasczykowskeho trefil k tyči Milik. Do konce zápasu měli sice polští hráči ještě několik nebezpečných příležitostí, na skóre se to ale neprojevilo. Polsko porazilo Severní Irsko 1:0.

V "české" skupině zvítězilo Chorvatsko

Zápas mezi Tureckem a Chorvatskem začali lépe hráči z Balkánského poloostrova. Hned v úvodu utkání mohli jít do vedení, ale vyznamenal se turecký gólman Babacan.

Po sérii chorvatských šancí zahrozili zničehonic Turci. Krásný centr z pravé strany hřiště málem zužitkoval Tufan. Ale i kamerový systém odhalil, že míč se po zásahu brankáře Chorvatska nedostal za brankovou čáru. Do vedení šli těsně před koncem poločasu Chorvaté. Luka Modrič se opřel do odraženého míče a nedal Babacanovi šanci.

I po poločase byli Chorvaté jasně lepším týmem. V 51. minutě se dravým průnikem prezentoval Perišič, ale byl nedovoleně zastaven na hranici velkého vápna. Z následné standardní situace trefil chorvatský kapitán Srna břevno.

Brankovou konstrukci nastřelil o 20 minut později Rakitič, který se parádně hlavou opřel do Mandžukičova centru. Ve zbytku utkání již Chorvaté Turky k ničemu nepustili a připsali si první vítězství na šampionátu.

Stanislav Zbyněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít