První fotbalové MS v Uruguaji 1930: nepokoje i ztracený rozhodčí

Fotbalové mistrovství světa v Jihoafrické republice začíná už za 16 dní. Před 82 lety, přesně 26. května 1928, byla schválena myšlenka na uspořádání prvního světového šampionátu. Ten se dva roky na to uskutečnil v Uruguaji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalová branka | Foto: Petr Kestřánek

Na první světový šampionát přijalo pozvání 13 týmů, které byly rozděleni do čtyř skupin, ze kterých vítěz postoupil do semifinále. Pouze 3000 diváků sledovalo 13. Července 1930 zahajovací utkání mezi Francií a Mexikem a už po 19 minutách se dočkali historicky první branky na mistrovství světa.

Autor prvního gólu v dějinách šampionátů Lucien Laurent na to vzpomínal: „Vůbec jsme si neuvědomovali, o jaký historický moment vlastně jde. Dostal jsem přihrávku ze středu od Delfoura a pravačkou jsem přesně zamířil. Ani jsme se pořádně neradovali, pár spoluhráčů mě poplácalo po zádech a hráli jsme dál."

Přehrát

00:00 / 00:00

První fotbalové MS v Uruguaji 1930: nepokoje i ztracený rozhodčí

Francie nakonec vyhrála 4:1 a úvodní utkání nabudilo diváky, kterých se na tribunách vystřídalo během osmnácti zápasů 652 tisíc. Do finále turnaje se probojovaly dva v té době nejlepší celky Argentina a Uruguay.

Oba týmy v semifinále porazily své soupeře, Argentina Spojené státy a Uruguay Jugoslávii vysoko 6:1 a vrchol šampionátu sliboval obrovskou bitvu, která mezi fanoušky vypukla už před jeho zahájením.

Flotily argentinských fanoušků zaplavily pobřeží

Na elektrizující momenty si živě vzpomínal člen Uruguayské reprezentace Pablo Dorado „Napětí a nepřátelská atmosféra byli zřejmé. Nejtvrdší hráč Argentiny Luis Monti dostal několik výhrůžných dopisů, ve kterých mu příznivci domácích vyhrožovali smrtí. Došlo k několika střetům mezi oběma tábory fanoušků. Přesto se do Montevidea vydali tisíce Argentinců, většina z nich se plavila lodí a celé pobřeží bylo poseto stovkami plavidel."

Na jedné z těchto lodí byl i belgický rozhodčí Jean Langenus, který už před tím rozhodoval na mistrovství světa tři zápasy, a v domnění, že už více pískat nebude, odcestoval na výlet do Argentiny. V Buenos Aires ho zastihla zpráva, že má rozhodovat finále.

Do Montevidea se tak plavil s policejním doprovodem, který kličkoval mezi loděmi se zoufalými argentinskými fanoušky. Když Langerus viděl, co se kolem něho děje, požádal organizátory, aby hodinu po zápase čekala v přístavu loď pro případ nouze, kdyby potřeboval rychlý odjezd z dějiště finále a z Uruguaye.

Této možnosti nevyužil, ale ještě jeden zapeklitý problém řešit musel. Oba celky totiž přinesly svůj míč a odmítly hrát s tím soupeřovým. Langerus vyřešil vše šalamounsky, první poločas se hrál s argentinským míčem a druhý s uruguayským. S tím vstřelili domácí tři branky, otočili vývoj skóre a po vítězství 4:2 zvedli jako první nad hlavu pohár pro fotbalového mistra světa. Stalo se 30. července 1930.

Martin Hlucháň, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme