Rakouský Polling hraje nejnižší fotbalovou soutěž a v kádru má dva české krajánky

Bydlí a pracují v Česku, ale za svým koníčkem a finančním přilepšením dojíždějí za hranice. I když poptávka už není tak velká jako před časem, čeští fotbalisté z nižších soutěží jsou stále žádaní v německém nebo rakouském příhraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Svoboda už nebude v rakouském Pollingu od příští sezony považovaný za krajánka | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Dojíždějí tam často i stovky kilometrů a aspoň zpočátku se ocitají v roli vetřelců v soudržných kolektivech vesnických týmů.

„Před čtyřmi, pěti lety jsme měli problémy s kvalitou hráčského kádru a dobří rakouští fotbalisti byli relativně drazí. Tak jsme se to rozhodli řešit zahraničními posilami, měli jsme nějaké kontakty a začali lovit u vás. V soutěži, kterou hrajeme, je hodně cizinců. Nejen z místního příhraničí, ale třeba i z Maďarska nebo Bosny,“ říká předseda Unionu Polling.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rakouský Polling hraje nejnižší fotbalovou soutěž a v kádru má dva české krajánky Petra Junka a Milana Svobodu

„Češi jsou nám blízcí a myslím, že se do rakouského fotbalu velmi dobře hodí,“ vysvětluje, z čeho plyne touha po českých fotbalistech ochotných cestovat každý víkend stovky kilometrů, Johann Gruber - předseda týmu z vesničky nedaleko řeky Innu a hranice s Německem, který hraje úplně nejnižší rakouskou soutěž.

V uplynulé sezóně v místním vesnickém kolektivu hráli dva Češi, což je maximální povolený počet fotbalistů ze zahraničí.

„K nám se chovají velice slušně a přátelsky. Neberou nás jako konkurenty, ale tak, že jsme přínosem do týmu. Dostal jsem nabídku, přijel jsem si to zkusit na turnaj a nelituji toho. Jsem spokojený,“ pochvaluje si přijetí od místních Petr Junek, který ze svého domova v Doksech sem do Pollingu dojíždí každý víkend relativně krátkou dobu.

Aspoň oproti druhému Čechovi v mužstvu Milanu Svobodovi, ten už je v Unionu tak dlouho, že se od příští sezóny dokonce ani nebude počítat mezi cizince.

Češi hrají fotbal i v nižších zahraničních soutěžích, třeba v rakouském Pollingu

Číst článek

„Po čtyřech sezonách v jednom týmu. Patřím tady k těm služebně nejstarší, takže už bych nerad měnil. Ale může přijít majitel, říct, že nejsou peníze ať už nejezdíme. Jsem ale spokojený a rád bych to tady dohrál.“

A tak když majitel týmu dá a oběma fotbalovým cestovatelům zůstane chuť a možnost každý týden po práci jezdit za svým koníčkem skoro šest set kilometrů, budou stejně jako další čeští hráči z nižších soutěží i nadále týden co týden bavit rakouské vesničany.

Jan Kaliba, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme