Registr fotbalových fanoušků nebude, kluby se dohodly na kamerách

Fotbalová asociace nezavede v boji proti násilnostem na stadionech plošný registr fanoušků. Po dohodě s ministerem vnitra Milanem Chovancem z ČSSD to oznámil předseda asociace Miroslav Pelta s tím, že se na tom shodly ligové kluby. Místo toho teď zvolili postup podle hesla ‚Můj dům, má pravidla‘.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Pelta | Foto: Filip Jandourek

Celá situace se tím pádem vrací do bodu, ve kterém byla do utkání mezi Baníkem a Spartou v březnu 2014. Fanoušci tehdy demonstrovali nejen své odhodlání se poprat, ale také chabé bezpečnostní prvky na některých českých stadionech.

Plošný registr a adresný ticketing, to byly nástroje, které chtěla Fotbalová asociace ČR už předtím zavést a řádění z Bazalů jejich touhu umocnilo - teď od toho ustoupila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nové rozhodnutí FAČR ohledně problémových fanoušků představil reportér ČRo Martin Charvát

„To bylo poprvé v historii, kdy se povedlo sjednotit všechny kluby první a druhé ligy. Převážil názor, že v registru budou jen potížisté, ne slušní lidé. I tak bojujeme o každého diváka,“ připomíná předseda Fotbalové asociace Miroslav Pelta, že není cílem monitorovat slušné fanoušky, kterých je na každém stadionu drtivá většina.

Podle manuálu zveřejněného ministerstvem vnitra teď začnou být stadiony řízeny „právem pána domu“ a je tedy na klubech, co divákům dovolí. Pokud by návštěvní řád porušovali, má přijít postih ještě tvrdší, než dosud.

Problémoví fanoušci totiž budou od příští sezóny sledování kamerovým systémem povinným pro všechny stadiony, a pokud někteří významně překročí povolený rámec, nemusí se už příště dostat jak na svůj oblíbený klub v Plzni, tak ani na druhém konci republiky v Ostravě.

Sledování bude o něco lehčí úkol zvláště proto, že od této sezóny je i nejen díky sestupu Hradce Králové v lize o několik modernějších stadionů více.


„Bude nový stadion ve Vítkovicích, ten má bezpečnostní parametry na nejvyšší úrovni. Bylo ME do 21 let, tak jsme po technické stránce zkvalitnili i stadiony v Uherském Hradišti a v Olomouci. Udělalo se toho hodně,“ připomíná šéf českého fotbalu.

Spokojený už jen s tím, že pokud už v současnosti přijde nějaký významný prohřešek, stihne ho odpovídající trest. „V poslední době slýchám, i soudy a státní zastupitelství to přehodnotily. Už to nejsou jednoduché tresty, ale jsou tam zákazy vstupu a má to jiný rozměr. A je to za stejných právních možností,“ dodává Miroslav Pelta.

Martin Charvát, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme