Reprezentanti o uprchlické krizi nemluví. Soustředíme se na fotbal, hlásí z Rakouska stoper Sivok

Třikrát přípravný zápas a pak už EURO s ostrým startem proti posledním mistrům Evropy Španělům. Česká reprezentace tuhle fotbalovou pouť zahájí dnes v 18 hodin duelem proti Malťanům. Je to první ze dvou utkání v rámci rakouského soustředění a Češi ho odehrají na místě, kde se alpská idyla mísí s palčivými problémy současné Evropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští fotbalisté se připravují na EURO v podhůří rakouských Alp | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Kolony jsou tu na dálničním přechodu pořád, říká srbský majitel rychlého občerstvení v Kufsteinu, a pokud bych z okresního města na severovýchodě Tyrolska chtěl podniknout výlet na německou stranu, určitě se prý mám držet na spolkové silnici.

Je to místní kolorit poslední doby, kvůli uprchlické krizi a zavedeným kontrolám projíždějících vozidel tady možná i leckdo z vás zažil dlouhé čekání, třeba při cestě z lyžařské dovolené. Na rozdíl od sněhu tahle řidičská komplikace nemizí a dál signalizuje problémy, které teď hýbou Evropou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přípravu české fotbalové reprezentace sleduje v podhůří rakouských Alp reportér Jan Kaliba

Ale českým fotbalovým reprezentantům jsou dost vzdálené, i když třeba hrají v Německu nebo v Turecku, kde se uprchlická vlna projevuje velmi silně.

„Hodně lidí se mě na to ptalo. Prý by po Berlíně mělo být spoustu uprchlíků. Ale já jsem se s ničím takovým nesetkal. Žádnou zkušenost s tím nemám,“ říká hráč berlínské Herthy Vladimír Darida.

„My toho v Turecku máme hodně. Ale držel bych se fotbalu a nechtěl bych se k tomu moc vyjadřovat, promiňte“ odmítá zdvořile rozhovory Tomáš Sivok.

Čeští reprezentanti pojedou dnes z Kranzachu necelých 15 kilometrů po místních silnicích, takže je dlouhé kolony minou. Všichni jsou už zvědaví, jak si v zápase na malém stadionu pod majestátním hradem hned vedle řeky Inn povede kapitán týmu Tomáš Rosický.

„Hrozně mě to zajímá. Viděl jsem ho při tréninku a strach nemám. Je to neskutečné, rok nehrál a kdokoli jiný by se z toho dostával strašně dlouho. Ale když ho člověk vidí s balonem, je to radost. Modlíme se, aby byl zdravý, a uvidíme, jestli je na tom po fyzické stránce tak, aby zvládnul celých 90 minut. Herní kvalitu má ale obrovskou,“ říká stoper Tomáš Sivok.

Zapas Česko – Malta začne v rakouských Alpách v 18.00.

Jan Kaliba, Stanislav Zbyněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme