Říjen českému fotbalu svědčí

Říjen je příjemným babím létem pro český fotbal, který si uchoval šanci na postup na EURO 2012 dospělých a kvalifikoval se na stejnou akci hráčů do jednadvaceti let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trenér české fotbalové reprezentace Ivan Hašek | Foto: Tomáš Adamec

Když dva učiní totéž, nebývá to vždy totéž. Tohle pravidlo potvrdily české národní týmy dospělých a jednadvacetiletých fotbalistů. Oba vyhrály svá poslední soutěžní utkání v tomto roce shodně 2:0. Ale význam dosažených výsledků se podstatně liší.


Reprezentační A-tým po důležitém vítězství nad Skotskem vyhrál i v Lichtenštejnsku, což byl základní předpoklad k tomu, aby Češi udrželi postupovou šanci na EURO 2012.

„Potřebovali jsem získat z těchhle zápasů šest bodů a to se nám podařilo,“ říká brankář Petr Čech, ale v případě úterního duelu ve Vaduzu jde pouze o splněnou povinnost, která rozhodně neznamená úplnou nápravu úvodního zaváhání s Litvou. A je dobře, že si to uvědomují i hráči.

Přehrát

00:00 / 00:00

Říjen českému fotbalu svědčí


„Já bych to nebral jako nějaká měřítko, tenhle zápas. Samozřejmě nebyl to lehký zápas. Ukázali, že hrát fotbal umí a že to není úplně ten fotbalový trpaslík. Na druhou stranu měli jsem vyhrát větším rozdílem, protože jsem na to měli,“ říkal Tomáš Rosický.


„Když vedeme, tak musíme mnohem lépe držet míč, což se nám nedařilo. Pořád jsou tam věci, v kterých bychom měli být mnohem lepší. Měřítkem byl spíše zápas se Skotskem,“ projevuje soudnost i kritický nadhled kapitán reprezentace.

„Jsem rád, že potom nepovedeném zápase s Litvou zvládli tyhle dva zápasy, protože to nebylo po všech stránkách jednoduché. Vrátili jsme se více do hry. Na druhou stranu, když zhodnotím všechny ty tři zápasy, tak spokojeni být nemůžeme. Ten cíl byl získat devět bodů,“ přizvukuje trenér Michal Bílek.

S úlevou po vydařeném říjnovém kvalifikačním dvojzápase opouštěl vaduzský stadion Rheinpark také Bílkův nadřízený, předseda ČMFS Ivan Hašek, který v bleskovém rozboru situace pro Radiožurnál nepřipustil jinou možnost, než že se národní tým přinejmenším do baráže ze druhého místa ve skupině dostane.


Věřím týmu


„Mouchy samozřejmě vidíme, to nemůžeme říct, že je to bez chyb, ale já si myslím, že je vidět, že můžeme hrát pod tlakem. Hráči byli pod velkým tlakem a zvládli to a to je pro nás příslib. Přišli další kluci, nový, mladý, takže já tomu týmu věřím, že nejhůř do druhého místa budeme,“ věří Hašek.


Jen tak si reprezentační A-mužstvo zajistí vyhlídku na úspěch, kterého už dosáhl národní tým do jednadvaceti let. Lvíčata přesvědčivým způsobem vyřadila v baráži Řecko, kde vyhrála v odvetě 2:0, a postoupila na EURO 2011, což Ivanu Haškovi ani v Lichtenštejnsku pochopitelně neuniklo.


„Věděli jsme jaký je stav, samozřejmě 3:0 doma je dobré, ale třeba Itálie měla také problém, když měla doma nahráno a prohrála 0:2 v Bělorusku a nepostoupila. Takže jsem rád, že jsme to dotáhli a teď se musíme připravit na mistrovství Evropy.“


Tedy na turnaj, který příští rok v červnu uspořádá Dánsko a jehož základní skupiny se budou losovat 9. listopadu. O osm dní později nastoupí v rámci přípravy právě v Dánsku ke svému poslednímu zápasu v letošním roce česká reprezentace dospělých.

Jan Kaliba, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme