Rosického absence může být okamžitou nutností, ale i definitivním koncem

V blížících se zápasech na Maltě a v Bulharsku se fotbalová reprezentace bude muset obejít bez Tomáše Rosického. To je od včerejška známý a nikterak překvapivý fakt. Otázka zní, jestli jde o přechodný stav, nebo bylo střídání zraněného kapitána v zářijovém utkání v Itálii zároveň neslavnou tečkou za jeho náramnou reprezentační kariérou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Rosický během přátelského utkání v Turecku | Zdroj: ČTK

Někdo může namítnout, že už teď Tomáš Rosický za národní tým víc nehraje, než hraje, takže si vlastně jeho případného konce ani nemusíme všimnout. Jenže když nastoupí, bývá to znát.

Stačí si třeba uvědomit, že česká reprezentace dala letos devět branek, a z toho jen jednu, když byla bez častého maroda Rosického - ta padla v přípravném zápase v Maďarsku.

Závěr kvalifikace znamená pro české fotbalisty hlavně překlenovací období

Číst článek

„Samozřejmě že po takovémhle neúspěchu v mém věku už budu přemýšlet o tom, co dál,“ řekl o své budoucnosti v národním týmu po zápase v Itálii sám Rosický.

Do téhle činnosti mu samozřejmě budou různí lidé ve větší či menší míře zasahovat. Jedním z těch, kteří ho budou přesvědčovat, aby pokračoval, je Vladimír Šmicer. Ostatně jakožto reprezentační manažer to má v popisu práce a snahu neztratit Rosického nadobro zohlednil při vyjednávání s Arsenalem o jeho účasti v zápasech proti Maltě a v Bulharsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Rosický by se už do reprezentace nemusel vrátit vůbec, rozhodovat bude i jméno nového reprezentačního trenéra

Na přítomnost ne úplně doléčeného fotbalisty prý Šmicer příliš netlačil, protože se při tom díval za horizont téhle kvalifikace.

„Tomáš dostane individuální plán po dobu deseti dnů, bude tu nohu posilovat a bude se dostávat do lepší kondice. Pro nás je důležité, aby Tomáš měl chuť dál reprezentovat, nechtěli jsme jít do sporu, udělat Tomášovi nějaký naschvál. Věřím, že Tomáš bude reprezentovat dál, proto jsme vyšli vstříc jak Arsenalu, tak i Tomášovi.“

O nic jiného než o víru se zatím Šmicer ve své snaze přesvědčit Rosického, aby pokračoval, opřít nemůže. Snad ještě o fakt, že záložník Arsenalu zatím nenaznačil opak.

„Ani slůvkem se Tomáš zatím nezmínil, že by v reprezentaci neměl být. Co jsem se s ním bavil, říkal, že je zvědavý, kdo bude novým reprezentačním trenérem, protože to bude v jeho rozhodování hrát taky roli,“ poukazuje Šmicer na důležitou okolnost Rosického rozhodování.

Měřítko: zdravotní stav

Spíš než o konkrétní jméno možná půjde o to, jestli dotyčný bude chtít stavět mužstvo nezávislé na vrtkavém zdraví současného kapitána, anebo bude prahnout po tom využívat jeho služeb, co nejdéle to půjde, protože druhého takového hráče český fotbal nemá a nový Rosický není na obzoru.

Ovšem nakonec asi stejně rozhodne to, s čím hra národního týmu v poslední době stojí a padá, nebo se přinejmenším zásadně mění.

„Určitě zdravotní stav, to už je po dobu pár let měřítko – a bohužel to, co rozhoduje o jeho výkonnosti a formě. Myslím, že všichni víme, že Tomáš je excelentní hráč, když hrajeme s ním, šance na vítězství je vyšší. Budeme strašně rádi, když bude zdravotně fit a bude hrát zápasy i za nás,“ říká Vladimír Šmicer coby manažer české reprezentace.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme