Rozhodčí budou nově soudit i sebe. Nová komise jim nařídila zpracovávat sebereflexi

Zázračná kouzelná hůlka českého fotbalu, Polák Michal Listkiewicz slibuje, že z fotbalových rozhodčích bleskově udělá respektovanou profesní skupinu. Předseda nové komise rozhodčích Fotbalové asociace České republiky poprvé veřejně vystoupil a rovnou představil i několik novinek, které mají do tajemného světa sudích vnést světlo – jednou z nich je například hodnocení vlastních výkonů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový předseda komise rozhodčích Michal Listkiewicz poděkoval i těm, kteří hlasovali proti jeho zvolení | Foto: ČTK

Listkiewicze netrápí, že byl do funkce předsedou komise rozhodčích zvolen jen díky těsné většině hlasů ve výkonném výboru.

„Chci poděkovat těm, co pro nás hlasovali, i těm, co byli proti nám. Je to pro nás motivace, aby pro nás za rok hlasoval celý výkonný výbor,“ řekl na úvod Polák.

Třiašedesátiletý bělovlasý elegán pod stolem listoval maličkým česko-polským slovníkem a do mikrofonů mluvil směsicí obou těchto jazyků. Občas si knížečkou nebo kolegy nechal napovědět, ale to podstatné zvládl říct sám.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový předseda komise rozhodčích Polák Michal Listkiewicz hodlá prostředí mezi českými fotbalovými sudími ozdravit

A také tvrdil, že ví, jak komunitě českých rozhodčích zlepšit pověst. „U nás v Polsku byla s rozhodčími spousta problémů, i korupce. Trvalo to dva roky. Tady to musí zmizet do konce roku,“ řekl Listkiewicz.

Tím, kdo mu napovídal a bude to dělat pravidelně, je Petr Mlsna – místopředseda komise, která zavádí nové pořádky.

Nejde přitom jen o osmnáct nováčků v listině arbitrů pro první a druhou ligu. Komise také plánuje obnovit veřejná hodnocení rozhodčích, sudí nově mohou po zápasech dávat rozhovory a hlavně – po každém utkání za domácí úkol vypracují a odevzdají hodnocení vlastního výkonu.

„Rozhodčí by měl říct, proč danou chybu udělal. Protože špatně stál nebo protože došlo ke špatné spolupráci mezi hlavním rozhodčím a jeho asistentem, případně protože měl špatný pohyb po hřišti. To je smysl sebehodnocení,“ říká Mlsna, který spolu s kolegy neprožívá vzorové předání moci nad českými sudími od minulé komise rozhodčích.

„Bohužel nějaké konkrétní písemnosti a dokumenty jsme nedostali, což je určitě škoda,“ lituje Václav Krondl, vedle Dagmar Damkové další řadový člen komise fotbalových rozhodčích, který ji v minulosti celou vedl.

Jan Kaliba, Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme