Rozkrývání korupce ve fotbale pokračuje, mimořádně zasedne disciplinárka

Asi málokdo v polovině září tušil, jakou rozbuškou pro český fotbal bude šlágr ligového podzimu mezi Plzní a Spartou. Exploze ale přišla a netýká se bohužel krásy předvedené hry, o které by se až doteď mluvilo. Právě naopak. Zmíněný výbuch znovu přivolal pochybnosti o poctivosti českých soutěží.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Pelta předal informace od šéfa Sparty Křetínského o řízení profesionálního fotbalu protikorupční policii

Miroslav Pelta předal informace od šéfa Sparty Křetínského o řízení profesionálního fotbalu protikorupční policii | Zdroj: ČTK

Sparťanský pocit křivdy po porážce 0:1 gólem ze sporné penalty spustil řetězec akcí a reakcí, který bude dnes odpoledne pokračovat mimořádným zasedáním disciplinární komise fotbalové asociace. Akce rozkrývání korupce v českém fotbale pokračuje.

Celé to působí absurdně. V polovině září šéf Sparty Daniel Křetínský přinesl do sídla fotbalové asociace na pražském Strahově informace o tom, že v profesionálních soutěžích se nehraje fér. Je to zdrcující, reagoval předseda asociace Miroslav Pelta.

A to už tedy musí být silná káva, když to říká ten Pelta, který před lety coby funkcionář právě pražské Sparty hovořil o tom, že celé jaro bylo cinklé. Tedy uplacené, převedeno ze žargonu fotbalového podsvětí. Ovšem tuhle silnou kávu minulý týden ve vysílání Českého rozhlasu poněkud naředil šéf protikorupční policie Tomáš Martinec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu 'Křetínského tašky' dnes bude řešit disciplinární komise FAČR

„Byly provedeny výslechy, ale v současné době nebylo nikomu sděleno konkrétní obvinění. A ani se k žádnému obvinění neschyluje,“ dodal ještě Martinec.

Na to konto oznámil předseda fotbalové disciplinárky Jiří Golda, že se jeho komise začne případem také zabývat, protože to zavánělo šířením poplašné zprávy.

„Nejdřív se budu snažit poradit s kolegy z disciplinární komise a potom zkontaktovat pana předsedu nebo místopředsedy a výkonný výbor tak, aby fotbal vystupoval jednotně. Každopádně to nemůže dopadnout tak, že kauza vyšumí do ztracena.“

Jenže po jednání své komise Golda oznámil, že se s kolegy do žádného šetření pouštět nebude a počká, k jakému závěru dospěje policie. Poté, co na Strahov koncem pracovního týdne dorazila zásilka s dalšími informacemi, je zase všechno jinak.

Disciplinární komise zasedne dnes odpoledne mimořádně. Podle deníku Sport kvůli tomu, že sám na sebe poslal udání rozhodčí Tomáš Adámek, mimo jiné původce vymyšlené penalty, která Ostravě na jaře pomohla k výhře v Hradci Králové a tím i k záchraně. To vcelku koresponduje s tím, jaké bližší určení o tom, co bylo v páteční zásilce, přišlo ze Strahova. Nové informace jsou prý závažné. Ale to už tady jednou bylo.

Problémy s korupcí i v zahraničí

Rozhodně to není poprvé, co se český fotbal potýká s korupční kauzou. Před několika lety se stala doslova legendární věta „Ivánku, kamaráde…“ Tváří celé kauzy z roku 2004 byl Ivan Horník, tehdy funkcionář Viktorie Žižkov, který domlouval rozhodčí, aby pískali ve prospěch jeho týmu.

A v roce 2006 dostal - i zásluhou známých odposlechů - od soudu vysoké tresty: podmíněně sedm měsíců s pětiletým odkladem, pokutu 900 000 korun, deset let pak nesměl působit ve fotbale. Na začátku tohoto roku se ale vrátil, potom, co mu soudu polovinu zákazu činnosti odpustil. Potrestáni byli v kauze i rozhodčí, kteří dostali vysoké pokuty.

V Itálii se stal velmi známým případ z roku 2006, do kterého byly zapleteny i ty nejznámější kluby – AC Milán, Fiorentina, Lazio nebo Juventus Turín, který na celý problém doplatil nejvíc. Přišel o dva ligové tituly, bylo mu odečteno velké množství bodů, kvůli čemuž sestoupil do druhé nejvyšší soutěže.

S korupcí se potýká i německý fotbal, kde bylo vše založeno na sázkařských mafiích. Šlo samozřejmě o ovlivňování výsledků a do kauzy bylo zapleteno několik rozhodčích, tím neznámějším byl Robert Hoyzer, který má doživotní zákaz působit v německém fotbale.

Jiří Chum, Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme