Rusové jsou podmínečně vyloučeni z Eura. Přehnané, řekl ruský ministr sportu

UEFA rozhodla o podmínečném vyloučení ruské reprezentace z právě probíhajícího fotbalového mistrovství Evropy ve Francii. Za výtržnosti fanoušků během sobotního utkání proti Anglii v Marseille navíc musí ruský fotbalový svaz zaplatit pokutu ve výši 150 tisíc eur, v přepočtu přes čtyři miliony korun. Vitalij Mutko, tamní ministr sportu, označil trest za nepřiměřený.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzské úřady vyhošťují ze země na tři desítky fanoušků

Francouzské úřady vyhošťují ze země na tři desítky fanoušků | Zdroj: Reuters

Potyčky Rusů a Angličanů vyvrcholily v sobotu na Stade Vélodrome. Na konci zápasu Anglie-Rusko se ruští fanoušci seběhli do sektoru příznivců soupeře, kde Angličany napadli.

UEFA po setkání v Paříži nakonec potrestala ruský svaz za rasistické chování fanoušků, používání pyrotechniky a výtržnosti podmínečným vyloučením z Eura a pokutou ve výši 150 tisíc eur, což v přepočtu přesahuje čtyři miliony korun. Francouzské úřady v úterý také začaly vyhošťovat ruské příznivce ze země. Opustit by ji mělo 29 lidí.

Jakékoli další podobné incidenty budou znamenat vyloučení Ruska ze šampionátu. „Podmínka platí až do skončení turnaje. Pokud se něco takového bude odehrávat uvnitř stadionů na příštích zápasech ruské reprezentace, pak bude z mistrovství Evropy vyloučena,“ stojí v oficiálním stanovisku UEFA.

Ruská strana na trest okamžitě zareagovala. „Trest je přehnaný, ale nemůžeme to ovlivnit. Pokuta je obrovská, jenže odvolat se proti rozhodnutí nemá smysl,“ komentoval Vitalij Mutko, ruský ministr sportu.

Fotbaloví příznivci z obou zemí se střetávali v ulicích Marseille už v předchozích dnech, kdy se mezi sebou rvali a ničili i vybavení restaurací. Na chování fanoušků mimo stadiony se ale podmínka nevztahuje.


„Zákony porušili také fanoušci z dalších zemí, kteří řádili v Marseille i dalších městech. Je to neakceptovatelné. Požadujeme po našich občanech, aby ctili pravidla. Bohužel se výtržnictví nedopouštěli jen oni,“ prohlásil Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina.

Co by se stalo s výsledky Ruska, kdyby bylo z evropského šampionátu nakonec vyloučeno, by rozhodlo mimořádné zasedání. Podle současných regulí UEFA by „veškeré zápasy reprezentace vyloučené během soutěže byly anulovány.“„Věříme, že naši fanoušci se už něčeho podobného nedopustí a nedají důvod k diskvalifikaci národního týmu,“ okomentoval trest kouč sborné Leonid Slucký.

Komentátor BBC hodlá bojkotovat MS v Rusku

Alan Green z britské veřejnoprávní stanice Radio 5 live poté, co viděl běsnění ruských fanoušků v Marseille, odmítl cestovat na světový šampionát, který se za dva roky bude konat právě v Rusku.

Třiašedesátiletý komentátor informoval vedení BBC o záměru na mistrovství v roce 2018 necestovat už před několika měsíci. Události ve Francii ho v rozhodnutí jen utvrdily.

„V Rusku jsem byl několikrát a moje první cesta do Moskvy byla skvělá. Navštívil jsem Rudé náměstí či Leninovo mauzoleum. Z posledních pobytů v Rusku mám ale nepříjemné zážitky,“ přiznal Green pro britský deník The Independent.

Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme