Rybáři v Durbanu nesmí kvůli fotbalu na oblíbená místa

Kvůli fotbalovému šampionátu nesmějí rybáři v Durbanu chodit na svá oblíbená místa. A to proto, aby nepřekáželi turistům ve výhledu na moře a nerušili. Rybáři jsou s tím smíření. Jde většinou o Indy a v dobách apartheidu na tom byli stejně. Také pro ně některá místa byla tabu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pláž v Durbanu

Pláž v Durbanu | Foto: Wikimedia Commons

Přestože je vlahý večer kolem 17 stupňů celsia, Jefrey má na sobě svetr a nepromokavou žlutou bundu. Stojí na dlouhém dřevěném molu a ukazuje na další, vzdálené asi dvě stě metrů a osvětlené jako na jarmarku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Ľubomíra Smatany o rybářích v Durbanu

„Ostatní mola jsou zavřená. Tam už rybařit nesmíme. Jen co začal šampionát, tak nám tam zakázali chodit. Kdyby mě tam chytili, zaplatím pokutu tisíc randů,“ říká.

Tisíc randů je asi 100 eur a také měsíční příjem padesátiletého rybáře, který svým úlovkem živí rodinu. Jefrey musí mít štěstí a teď se navíc musí tlačit s ostatními kolegy na jednom molu.

„Nemáme na výběr. Vláda na to kašle, jestli jsi nezaměstnaný a máš rodinu. Je tady sice šampionát, ale fotbalem hlad nezaženeš. Fotbal krmí akorát papaláše,“ pokračuje Jefrey.

Přitom má fotbal rád a dřív ho i hrál. Dokonce i šampionát bere na milost a uznává, že Jižní Africe pomůže získat prestiž. Jenže nemůže rybařit tam, kde jsou ryby, a zřejmě to tak zůstane i po šampionátu.

„To je skvělé místo. A je zavřené. Tam jsem rybařil čtyřicet let,“ ukazuje.

Za apartheidu moc černí, teď zase moc bílí

Na molu hoří v plechovém barelu oheň, kolem kterého se tlačí ostatní rybáři, a Jefrey vzpomíná, jak měli Indové v dobách apartheidu vyhrazenou pláž, stejně jako černoši:

„Tamhle vzadu to světlo, to je třináctá bóje. Dál mohli za apartheidu jenom bílí. Dneska my Indové jsme na tom podobně.“

Všichni rybáři na molu jsou Indové. V Durbanu jich žije několik set tisíc a Jefrey tvrdí, že jako menšina jsou na tom nejhůř ze všech. Za apartheidu byli moc černí, teď jsou zase moc bílí.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme